Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter kedden a budapesti színházak kapcsán összehívott sajtótájékoztatón elmondta, hogy jelenleg is zajlanak az egyeztetések a fővárosi színházak finanszírozásáról, azonban a Szabad Tér Színház esetében hozott fővárosi döntés ezt a folyamatot megakadályozhatja.
A miniszter bejelentette, hogy
ha nem Bán Teodóra lesz a Szabad Tér Színház következő igazgatója, hanem a szakmai bizottság ajánlása ellenére Benkő Nóra, akkor nem ad pénzt a kormány a fővárosi színházakra.
A kormány még decemberben fogadta el azt a törvénymódosítást, amely új – a miniszterelnökséget vezető miniszter szerint – világos kereteket teremtett a színházi működés finanszírozásának. A miniszter hozzátette, hogy
ez a törvénymódosítás egyértelműen garantálja a színházak és a művészek korlátlan művészeti szabadságát.
Gulyás elmondta, hogy a törvény értelmében
a színházak lehetnek önkormányzati, vegyes – azaz állami és önkormányzati – és tisztán állami fenntartásúak is.
Teljesen tisztán látszik, hogy a kormánnyal való együttműködés nélkül nem lehet a jelenlegi budapesti színházi rendszert működtetni
– mondta Láng Zsolt, a fővárosi Fidesz-frakció vezetője.
Példaként elmondta, hogy az Örkény Színház 676 millió forintból működött tavaly, ebből 477 milliót az állam adott, a 2020-as fővárosi költségvetés jelenleg 187 millióval számol, amely az intézmény működésének a 36 százalékát teszi ki. A Vígszínháznál 1,8 milliárdról 423 millió forintra csökkent a tervezett költségvetés: ez az intézmény tavalyi működésének a 23 százalékának felel meg – mondta a frakcióvezető. A Katona József Színházról elmondta, hogy a tavalyi 886 millióról 167 millióra állították be a költségvetését.
Karácsony Gergely főpolgármester a Facebook-oldalán jelentette be, hogy szerdán tárgyal a Fővárosi Közgyűlés Budapest idei költségvetéséről. Azt is közölte, hogy minden színház fenntartói joga a fővárosnál marad, illetve a
a Katona József Színház, az Örkény Színház, a Radnóti Színház és a Trafó is tisztán önkormányzati finanszírozásba kerül.
A Szabad-Tér Színházról azt mondta, hogy „a nevével ellentétben nem klasszikus színház, inkább színpad és rendezvényhelyszín”, a jövőben „valós funkciójának megfelelően üzemeltetik tisztán önkormányzati finanszírozásból.”
Ezt a színpadot többek között független színházi produkciók befogadására is alkalmas helyszínné tesszük, ehhez igazítjuk a cég jogi státuszát és működtetését
– tette hozzá.
Az egyeztetések már zajlanak, de a kőszínházakat egyelőre kihagyták a konzultációkból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.