Mike Pompeo amerikai külügyminiszter hétfőn azt mondta: akkor írják alá az amerikai csapatok kivonásához vezető megállapodást az afganisztáni tálibokkal, ha a kormányellenes, szélsőséges lázadók bizonyítják, hogy képesek és hajlandóak csökkenteni az erőszakot.
Üzbegisztáni látogatásán a miniszter aláhúzta: közel vannak a megegyezéshez.
Megjegyezte ugyanakkor: volt már rá példa, hogy karnyújtásnyira voltak a megállapodástól, és mégsem sikerült nyélbe ütni, mert a tálibok képtelenek voltak megmutatni eltökéltségüket. Pompeo úgy véli, tenni kell még azért, hogy elkezdődhessenek a béketárgyalások.
Felmutatható bizonyítékot követelünk a táliboktól arra vonatkozóan, hogy hajlandóak és képesek csökkenteni az erőszakot, a fenyegetést, hogy enyhébb légkörben kerülhessen sor az afgánközi megbeszélésekre
– hangsúlyozta.
„Bízunk benne, hogy sikerül ezt elérni” – tette hozzá.
Két nappal korábban Zalmay Khalilzad, az Egyesült Államok afganisztáni különmegbízottja azt mondta Asraf Gáni afgán elnöknek, hogy nem történt komoly előrelépés a tálibokkal folytatott megbeszélések során az elmúlt időszakban.
Hozzátette: reméli, hogy sikerül megegyezni velük az ellenségeskedés csökkentéséről.
A tálibok január közepén tűzszüneti javaslatot tettek Khalilzadnak a Katarban folyó tárgyalásokon. Az ideiglenes fegyvernyugvás 7-10 napra szólna, s szakértők szerint lehetőséget nyitna az Egyesült Államoknak, hogy békemegállapodással lezárja a 18 éve tartó konfliktust, és kivonja mintegy 13 ezer katonáját a dél-ázsiai országból.
A tálibok egyelőre nem hajlandók tárgyalni Kabullal, mert Washington bábjának tartják.
Washington és a tálibok – megszakításokkal – több mint egy éve tárgyalnak Katarban az amerikai erők Afganisztánból történő kivonásáról a felkelők által nyújtott biztonsági garanciák fejében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.