BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Impeachment: több republikánus szenátor érvelt Trump ellen

Republikánus szenátorok érveltek nyilatkozataikban az amerikai elnök ellen és az alkotmányos felelősségre vonási eljárás során leadott voksuk mellett.

Republikánus szenátorok érveltek vasárnapi nyilatkozataikban a Donald Trump amerikai elnök elleni alkotmányos felelősségre vonási eljárás (impeachment) szenátusi tárgyalásán pénteken leadott voksuk mellett.

Lamar Alexander, Tennessee szenátora az NBC televíziónak, Joni Ernst iowai szenátorasszony pedig a CNN hírtelevíziónak nyilatkozva állt ki döntése mellett, jóllehet, mindketten kifejtették, nem értenek egyet Donald Trumppal abban, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán államfőtől kért segítséget a demokraták elnökjelöltségére pályázó Joe Biden egykori alelnök és a fia, Hunter Biden korrupciógyanús ukrajnai üzleti ügyeinek kivizsgálására.

A republikánus szenátorok 51:49 arányban szavazták le a demokratákat pénteken,

s ezzel elejét vették az impeachment-eljárás elnyújtásának, lehetővé téve a szerdán megtörténő végszavazást.

Donald Trumpot a demokraták azzal vádolták meg, hogy visszaélt a hatalmával, amikor lehetséges politikai vetélytársa elleni vizsgálatra kérte egy idegen állam vezetőjét. Alexander szenátor az NBC televízióban kifejtette: Trump kérése nem volt helyes, az elnök ezzel – mint fogalmazott – átlépett egy határt. Hangsúlyozta azonban, hogy amit

az elnök tett, az „messze nem árulás, nem korrupció és nem bűncselekmény”.

Fotó: SAUL LOEB / AFP

A politikus szerint Trump cselekedeteiről a döntést a népnek kell meghoznia az ősszel tartandó választáson.

Joni Ernst azt hangsúlyozta, hogy Trump „talán nem a legmegfelelőbb módon” beszélt az ukrán elnökkel, de ez nem lehet alapja az ellene indított alkotmányos felelősségre vonási eljárásnak, amely az elmozdítását célozta.

Az iowai politikusnő leszögezte: „a korrupció kifürkészése általában véve nagyon is helyénvaló”. Hozzátette: a szerdai szavazáson arra voksol majd, hogy felmentsék Donald Trumpot az ellene felhozott két vádpont alól.

A Republikánus Országos Bizottság (RNC, a párt vezető szerve) bejelentette: a republikánusok szokásos évi nagy, konzervatív találkozójára, a CPAC-konferenciára az idén februárban nem hívják meg Mitt Romneyt. Utah szenátora ugyanis a párt irányvonalával szemben, a demokratákkal együtt voksolt a pénteki szenátusi szavazáson.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.