BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megint több lett a császármetszés

A császármetszések számát tekintve az intézmények között lényeges eltérések mutatkoznak. A hátterében vélhetően gyakran az orvos és az anya megegyezése áll, ez azonban nem tekinthető megfelelő szakmai indoknak ilyen beavatkozásokhoz.

Egy év alatt 1 százalékkal emelkedett a hazai kórházakban a császármetszések aránya, tíz év alatt pedig 9 százalékos az emelkedés. Tavaly a szülések 42,3 százaléka végződött császármetszéssel, ez 83 750 szülésből 35 431 eset – derült ki a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adataiból, amelyeket a Világgazdaság megkeresésére küldtek el.

Tavalyelőtt a műtéti beavatkozások aránya még 41,4 százalék volt.

A legkevesebb császármetszés 2019-ben a kisvárdai Felső-Szabolcsi Kórházban történt: itt a szülések 23 százaléka végződött hasi műtéttel, de hasonló az arány az egri Markhot Ferenc oktatókórházban, illetve Budapesten, a Szent Imre Kórházban is. A NEAK adatai szerint tavaly a balassagyarmati Dr. Kenessey Albert Kórház-Rendelőintézetben a szülések 57 százaléka végződött császárral, a fővárosban a Szent János Kórházban, a Honvédkórházban és a Semmelweis Egyetem kórházában is több volt a császáros, mint a hüvelyi úton történő szülés.

Fotó: Shutterstock

Jelenleg is tervezés alatt van a császármetszésműtétek elvégzésére vonatkozó új protokoll, amely a szülészeti és az újszülöttellátásra is vonatkozik. Az új szakmai szabályrendszerben a bababarát, családbarát ellátás szempontjai érvényesülnek, és figyelembe veszik az Egészségügyi Világszervezet legfrissebb ajánlásait is

– írta a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő a Világgazdaság megkeresésére. Annak kapcsán, hogy milyen állami finanszírozás vonatkozik a szülések levezetésére, kerestük az Emberi Erőforrások Minisztériumát, de lapzártánkig nem érkezett válasz.

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) egyelőre nem elemezte a császármetszések számának 1 százalékos emelkedését, de a MOK általában a protokollszerűen szabályozott működés híve – mondta lapunknak Kincses Gyula, a MOK elnöke.

Beszélni kell róla

A Császárvonal másfél éve foglalkozik a császármetszéssel szülő anyák edukálásával, a társadalom érzékenyítésével – mondta Kiss Verus egészségügyi újságíró. Tabudöntő fotókiállításuk mellett a császármetszés hatásairól is sokat beszélnének, mivel a műtéttel végződő szülés nem egy utóhatások nélküli rutineljárás.

A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.