BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az amerikai polgárok nem esnek pánikba a koronavírus-járvány miatt

Legalábbis Donald Trump szerint, aki aláírta a megszavazott törvényt, amely 8,3 milliárd dollárt irányzott elő a koronavírus elleni küzdelemre.

Donald Trump amerikai elnök pénteken a Fehér Házban aláírta azt a kongresszus által megszavazott törvényt, amely

8,3 milliárd dollárt irányzott elő a koronavírus elleni küzdelemre.

A jelenlévő újságíróknak Trump kifejtette: „a dolgok rendben mennek, de azért ez egy előre nem látott probléma”. De ennek ellenére

szerinte az amerikaiak „nincsenek pánikban”.

Kérdésre válaszolva elmondta: a kormányzat egyelőre nem gondolkozik a fertőzések gazdasági hatását kiegyensúlyozó gazdaságélénkítő programon. De azt sem zárta ki, hogy a jövőben sor kerülhet erre.

Fotó: MANDEL NGAN / AFP

A kongresszusban kétpárti támogatással megszavazott 8.3 milliárdos összegből 7,76 milliárd dollár a szövetségi és tagállami kormányok, továbbá a helyi önkormányzatok egészségügyi hatóságainak rendelkezésére áll majd, a többi között

vakcina kutatására, tesztvizsgálatokra, gyógyszerekre és kezelésekre,

vagy a feltételezett fertőzöttek kapcsolatrendszerének feltárására.

Az összegből 500 millió dollárt szánnak időskorúak ellátásának bővítésére.

Fotó: MANDEL NGAN / AFP

Az Egyesült Államokban 19 tagállamban terjedt el az új típusú koronavírus, három államban – Kaliforniában, Washington államban és Floridában – egészségügyi rendkívüli állapotot hirdettek. Az országban mintegy 220 beteget kezelnek koronavírusos fertőzéssel, s a betegség halálos áldozatokat is követelt már.

Az északnyugati Washington államban 13 beteg hunyt el, Kaliforniában egy 71 éves, más komoly betegséggel is küszködő férfi halt meg. A legtöbb beteget – 56 embert – Kaliforniában kezelnek koronavírusos tüdőgyulladással.

Több államban arra kérték a kormányzók az embereket, hogy amennyiben lehetséges, helyezzék magukat önkéntesen karantén alá, azaz maradjanak otthon és figyeljék, nem jelentkeznek-e a fertőzés tünetei. Egyedül

Kaliforniában csütörtökön 9700, külföldről hazatérő amerikait kértek arra, hogy maradjon otthon.

A Hawaiiból San Francisco felé tartó, és a San Francisco előtt feltartóztatott Grand Princess üdülőhajó változatlanul a partok mentén vesztegel, az utasok és a személyzet az elvégzett tesztek eredményeit várja. 11 utason és a kiszolgáló személyzet 10 tagján jelentkeztek a fertőzés tünetei.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a CNBC televíziónak pénteken adott interjújában ismételten azzal vádolta Kínát, hogy

a járvány kínai kitörésének kezdetekor nem szolgált pontos információkkal,

s ezzel lényegében hátráltatta az Egyesült Államok azonnali reagálását a vírus terjedésének fékezésére.

Mint fogalmazott: „hihetetlenül frusztráló” az együttműködés a kínai kormányzattal a koronavírusra vonatkozó adatokat illetően.

Kiemelte, hogy az Egyesült Államok az átláthatóság és a nyíltság jegyében dolgozik az információk megosztásán.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.