BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Katonás termelés a járvány idején

Több cég is önként jelentkezett, hogy bekerüljön a létfontosságú vállalatok körébe. A VG.hu-nak nyilatkozó egyik cég felsővezetője szerint a legrosszabbra is fel kell készülni, és ehhez a honvédelmi irányító törzsek is segíthetnek.

Egy törzs érkezett hozzánk a vállalatokért felelős akciócsoport megbízásából. A megérkezésükkor közölték velünk, hogy a delegáltak kilétét nem fedhetjük fel

– mondta a VG.hu-nak az egyik kiemelt létfontosságúnak minősített cég felsővezetője. Orbán Viktor miniszterelnök március 13-án jelentette be, hogy a veszélyhelyzet miatt több akciócsoportot hozott létre:

az egyik csoport feladata a létfontosságú vállalatok működésének a biztosítása.

A Benkő Tibor honvédelmi miniszter vezette akciócsoport megalakulása után a miniszter arról beszélt, hogy mintegy 140 olyan vállalatot választottak ki, amelyek működése a rendkívüli helyzetben kiemelten fontos.

A honvédelmi miniszter bejelentéskor egyértelmű volt számunkra, hogy napokon belül minket is fel fognak keresni

– közölte a forrásunk, aki arról is beszámolt, hogy naponta kell egyeztetniük a törzzsel, amelynek tagjai szinte mindennap meg is jelennek az irodájukban. „Természetesen mi is kérdezünk, és úgy érzem, hogy hatékony kommunikáció alakult ki közöttünk” – tette hozzá.

Elmondása szerint a törzs egyértelművé tette, hogy elsődlegesen a cégen belül az egészségvédelem biztosításáért, illetve az akciócsoporttal való közvetlen kommunikáció kiépítéséért felel majd. „Azt gondolom, hogy a kormánynak ezzel az a célja, hogy a munkahelyeket ilyen formában megőrizhesse és a gazdaság működését továbbra is megpróbálja fenntartani.” Hozzátette, ha bármilyen probléma, kérdés felmerülne a cég részéről, akkor arra a törzs rögtön reagál és javaslatot is tesz a cégvezetőknek.

A törzsek nem szólnak bele a döntéshozatalba

A VG.hu megkeresésére a Honvédelmi Minisztérium közölte: a törzsek feladata a kijelölt vállalatok működési rendjének folyamatos és zavartalan fenntartása, fizikai biztonság és működőképesség feltételeinek biztosítása.

A cégeknél megjelent katonák segítik és támogatják a vezetők munkáját, a működéssel kapcsolatban döntést nem hoznak

– olvasható a minisztérium válaszában. Számos esetben a felsővezetők sem járnak már be az irodákba, ezért a törzs jelenléte sem indokolt egyes cégeknél.

A Létfontosságú Magyar Vállalatok Biztonságáért Felelős Akciócsoport folyamatosan elemzi a létfontosságú vállalatok képességeit és a kialakult helyzetnek megfelelően dönt arról, hogy mely vállalatokhoz küld további honvédelmi irányító törzseket.

Ennek tükrében a potenciális vállalatok köre folyamatosan változik

– tették hozzá. Ezt már korábban a honvédelmi miniszter is jelezte, hogy a már kiválasztott és nyilvánosságra hozott cégek számánál „jóval több van, amelynek az ország biztonságos működését kell szolgálnia”. Számításaik szerint

néhány száz olyan cég van Magyarországon, amely fontos infrastruktúrát képvisel.

Kovács Imre, a MÁV Cargo Hungária elnöke átveszi a honvédelmi irányító törzs megbízását a Rail Cargo irodájában (képünk illusztráció)
Fotó: Máthé Zoltán / MTI

A létfontosságú vállalatokért felelős akciócsoport döntését követően

  • először március 19-én 71 vállalathoz érkeztek irányító törzsek,
  • március 25-étől további 13 vállalattal bővült a lista,
  • majd április 3-án összesen 93-ra nőtt azon vállalatok listája, ahol a honvédelmi irányító törzsek segítik a működést.
  • „A kiválasztás során a cég profilja a meghatározó. A vállalatok között az egészségügy, a gyógyszeripar, az élelmiszeripar, a közlekedés, az energetika, az infokommunikáció, a vízügy és az oxigénellátás szektorai képviseltetik magukat.

    Több cég önként jelentkezett, hogy bekerüljön a létfontosságú vállalatok körébe”

    – közölték a minisztériumtól.

    A tárca szerint szükség esetén a törzsek felmérik, megtervezik a munkavállalók telephelyen történő elszállásolását, ellátását. Nyomon követik a megbetegedések miatti létszámhiányt és a vállalatok esetleges személyi erőforrás átcsoportosítását, vagy a csökkent létszámmal történő működésre való átállását.

    „A vállalatok kiemelt figyelmet fordítanak a fizikai biztonságuk fenntartására, melyhez a Honvédelmi Irányító Törzsek például azzal nyújtanak segítséget, hogy rendszeresen tájékoztatják a vállalat vezetését a kiber térből érkező fenyegetések elleni védekezés lehetőségeiről, továbbá segítenek betartani és betartatni az adatvédelemmel kapcsolatos szabályokat” – emelték ki.

    Katonák, rendőrök, katasztrófavédelmisek

    A VG.hu több kiemelt fontosságú céget is megkeresett: a Tesco elmondta, náluk az akciócsoport március 25. óta segíti a cég működését. „Büszkék vagyunk, hogy a magyar kormány stratégiai partnereként a létfontosságú magyar vállalatok egyike vagyunk a koronavírus-járvány ellen folytatott harc során.”

    A cég közölte: továbbra is arra koncentrál, hogy „a lehető legnagyobb biztonságot nyújtsa vásárlóinak, kollégáinak és szállító partnereinek”, miközben az esetleges fennakadásokat minimalizálja. A Tesco a járvány óta bónuszt fizet minden munkatársának, valamint az online üzletágban dolgozó kollégáknak a márciusban és az áprilisban ledolgozott órák után. A veszélyeztetett csoportba – 65 évesnél idősebbek és várandósok – tartozó munkatársaknak a Tesco igazolt fizetett távollétet biztosít április 11-ig.

    Benkő Tibor honvédelmi miniszter
    Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

    A Fővárosi Csatornázási Műveket március 18-án levélben arról tájékoztatták, hogy a vállalat olyan kiemelkedő feladatot végez, amely az ország működési szempontjából nélkülözhetetlen. „A miniszter tájékoztatása szerint, annak érdekében, hogy a koronavírus-helyzet okozta jelenlegi megváltozott környezetben támogatni, segíteni tudják a cég zavartalan működését, a magyar katonai és rendvédelmi szervezetek állományából kijelölt 3 főt delegáltak a társasághoz, akik 2020. március 19-én érkeztek meg” – írták.

    Szintén március 18-án kapott tájékoztatást a Szegedi Vízmű is, ahová a magyar katonai és rendvédelmi szervezetek állományából kijelölt három főt delegáltak. A Volánbusz munkáját március 19-e óta két honvédségi és egy rendőrségi tiszt segíti azért, hogy a „lehető leggyorsabban tudjanak reagálni az új helyzetekre, kihívásokra”.

    A MÁV azt írta, hogy „a segítségnyújtás és összetartás jegyében az akciócsoport által megjelölt kiemelt gazdasági társaságokhoz, így a vasúttársasághoz is hivatásos jogviszonyban (katonai, rendvédelmi vagy katasztrófavédelmi) lévő három szakemberét küldte ki a minisztérium március 19-én.”

    „Nem lehet előre tervezni”

    A Honvédelmi Minisztérium közölte, amennyiben az érintett vállalatok köre bővülni fog, a tárca továbbra is nyilvánosságra hozza azon vállalatok nevét, amelyekhez honvédelmi törzseket küld.

    „Aki ebben a helyzetben meg tudja azt mondani, hogy hány embert kell majd elküldenie, vagy milyen kihívások jöhetnek még a járvány alatt, az szerintem csak egy jövőbelátó lehet.

    Annyira gyorsan változik minden, olyan komplex problémákkal kell szembenéznünk, hogy egyszerűen nem lehet előre tervezni”

    – mondta a VG.hu forrása. Hangsúlyozta: az európai trendeket nézve az látszik, hogy a cégeknek a legrosszabbra is fel kell készülniük, amelyben a törzs is segíthet. „Mindenki számára az lesz igazán nagy lecke, hogy hogyan is kell egy ilyen helyzetet kezelni. Ha ez egyáltalán lehetséges, de kiderülhet az is, hogy ezt az egészet csak elszenvedni lehet.”

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.