Újabb fogolycsere kezdődött csütörtökön Kijev és a Donyec-medencei szakadárok között a kelet-ukrajnai frontvonal mentén – hozta nyilvánosságra az Ukrajinszka Pravda hírportál az ukrán elnöki hivatal közlésére hivatkozva.
A közlemény szerint
a szakadárok 19 foglyot engednek szabadon.
Az elnöki hivatal azt még nem hozta nyilvánosságra, hogy Kijev cserébe hány embert ad át a szakadároknak. A koronavírus-fertőzés terjedésének megfékezésére Ukrajnában bevezetett korlátozó intézkedések miatt a szakadár fogságból kiszabadultakat kötelező egészségügyi megfigyelés alá, azaz karanténba helyezik.
Egy újabb fogolycserének még az ortodox húsvét – április 19. – előtti végrehajtásáról múlt szerdán született megállapodás Minszkben Kijev és a Donyec-medencei szakadárok között.
Az Ukrajinszka Pravda hírportál orosz híradásra hivatkozva arról számolt be, hogy
a fogolycserét a donyecki szakadárokkal kezdték meg a Horlivkánál lévő ellenőrző pontnál.
Ezt követően a nap folyamán a luhanszki szakadárokkal is cserélnek fogva tartottakat.
Az UNIAN ukrán hírügynökség az elnöki hivatal közleményéből kiemelte, hogy a mostani fogolycsere a „mindenkit mindenkire” formátum keretében zajlik, aminek ez már a harmadik szakasza. Ez azt jelenti, hogy Volodimir Zelenszkij elnök ígéretet tett arra, hogy minden ukrán foglyot hazavisznek, beleértve a Donyec-medencei szakadár területeken, Oroszországban, illetve az Oroszország által önkényesen elcsatolt Krím félszigeten bebörtönzötteket egyaránt.
Zelenszkij elnöksége alatt a mostanit megelőzően két fogolycserét hajtottak végre. Az első tavaly szeptemberben volt Kijev és Moszkva között, akkor 35 ukrán térhetett haza oroszországi fogságból, köztük a 2018. novemberi ukrán-orosz fekete-tengeri incidens során bebörtönzött ukrán haditengerészek és Oleh Szencov Szaharov-díjas ukrán filmrendező.
A második pedig december végén volt Kijev és a Donyec-medencei szakadárok között.
Ekkor 76 ukrán állampolgár nyerte vissza szabadságát, cserébe az ukrán fél 127 embert adott át a szakadároknak.
Az elnöki hivatal kiemelte: a jelenlegi fogolycsere is bizonyítja, hogy Kijev tartja magát a „normandiai négyek” – azaz Ukrajna, Oroszország, Németország és Franciaország – vezetőinek tavaly decemberi csúcstalálkozóján kötött megállapodásokhoz. Hozzáfűzte, hogy folytatódnak a tárgyalások a megszállt Krímben és Oroszországban fogva tartott ukrán állampolgárok szabadon bocsátásáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.