A nukleáris nagyhatalmak tavaly rekordösszeget,
73 milliárd dollárt (24 000 milliárd forintot) költöttek atomarzenáljukra, csaknem tíz százalékkal többet, mint 2018-ban
– derül ki az atomfegyverek betiltásáért küzdő ICAN (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons) nemzetközi civil kezdeményezés szerdán Genfben közzétett jelentéséből.
A 2017-ben Nobel-békedíjjal kitüntetett kezdeményezés szerint
a globális nukleáris fegyverkezési kiadások mintegy fele az Egyesült Államokhoz köthető, ahogy a növekedés túlnyomó része is.
Az amerikai költségvetés, amelynek külön fejezete a nukleáris fegyverek és hordozóeszközök fejlesztése, tavaly 5,8 milliárd dollárral, 35,4 milliárd dollárra gyarapodott.
Kína, Nagy-Britannia, Oroszország, Franciaország és India hasonló kiadásai jóval szerényebb mértékben növekedtek.
Izrael és Észak-Korea esetében a becsült kiadások a korábbihoz azonos szinten maradtak. Izraelről széles körben feltételezik, hogy rendelkezik saját nukleáris fegyverarzenállal. A zsidó állam ugyanakkor politikai okokból nem erősíti meg ennek létét.
A nukleáris hatalmak közül egyedül Pakisztán költött kevesebbet 2019-ben atomfegyvereire az ICAN szerint, amely megállapításait nyilvánosan hozzáférhető adatokra és a védelmi költségvetésekre alapozza.
„A számadatok nem tartalmazzák a nukleáris kísérletek és gyártási folyamatok masszív humanitárius költségeit és a környezetre tett károkat” – hívta fel a figyelmet Alicia Sanders-Zakre, a dokumentum egyik szerzője.
Az ICAN az atomfegyverek betiltásáról szóló 2017-es egyezmény megvalósulása mellett kampányol.
Az egyezményt eddig 81 ország írta alá, de nincs közöttük egy nukleáris hatalom sem,
pedig ezek teljes arzenálja a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) legfrissebb becslései szerint mintegy 14 ezer atomfegyvert tesz ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.