A koronavírus-járvány megfékezésére bevezetett intézkedések, így a tengeri és a szárazföldi határok lezárása az emberkereskedelem- és csempészet növekedéséhez vezethetnek – közölte az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC) csütörtökön nyilvánosságra hozott jelentésében.
A bécsi székhelyű szervezet szerint a járvány kiváltotta válság a világ egyes térségeiben felerősíti a migrációt kiváltó okokat, másrészt
a határzárak miatt az emberek fokozottan kénytelenek embercsempészekhez fordulni.
A lezárt határok és a kijárási tilalmak pedig azt eredményezik, hogy magasabb összegeket is hajlandóak kifizetni az embercsempészeknek, hogy átjuthassanak egyik országból a másikba – olvasható a dokumentumban.
„A Covid-19 miatt elrendelt utazási korlátozások nem tartóztatják fel a konfliktusok, emberi jogsértések, erőszak és veszélyes életkörülmények elől menekülőket” – emelte ki az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala.
Hozzátette: a járvány gazdasági kihatásai csak növelni fogják a migrációs nyomást, és
ezzel párhuzamosan az emberkereskedelem- és csempészet szintjét.
A romló gazdasági helyzet és a növekvő munkanélküliség miatt az UNDOC szakértői a migrációs hullámok erősödésére számítanak a jobban sújtott államokból azokba, amelyek gyorsabban képesek talpra állni.
Ugyanezt a folyamatot lehetett megfigyelni a pénzügyi világválság idején is, 2007 és 2010 között – tették hozzá.
Az UNDOC szerint ezeket a negatív kihatásokat a fellendülést segítő befektetésekkel lehetne ellensúlyozni mind a fejlődő, mind a fejlett országokban. Az ENSZ-hivatal emellett a „biztonságos és szabályozott”, törvényes bevándorlást biztosító lehetőségek kialakítását szorgalmazta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.