A magánegészségügyi szektoron is átrobogott a vírusválság, a kezdeti optimizmusból másfél hónap alatt realistább és pesszimista hangulat alakult ki – derül ki a Praxis Akadémia kutatásából.
A kutatást először márciusban, a veszélyhelyzet kihirdetését követően végezték el, másodszor pedig április 24–30. között. Márciusban a válaszadók kétharmada (66 százaléka) 1–3 hónapos válságra számított, csak a negyedük vizionált 3–6 hónapos krízist. Áprilisban viszont sokan korrigálták korábbi várakozásaikat,
a válaszadók 39 százaléka 3–6 hónapra, 41 százalékuk további 1–3 hónapra prognosztizálta a koronavírus okozta válságot.
A nem reprezentatív kutatás 102 magánrendelő véleményét tükrözi. A válaszadók valamivel több, mint 40 százaléka egyszemélyes praxist képviselt, minden ötödik maximum ötfős rendelőt, 14 százalék volt a 6–10 fős rendelők száma, és 10-10 százalékot képviseltek a 11–30, illetve az ennél nagyobb szakorvosi létszámú privát egészségügyi szolgáltatók.
A nyilatkozók fele márciusban még kevésbé tapasztalt betegforgalom-csökkenést, hat héttel később azonban a válaszadók fele 75–100 százalékos visszaesésről számolt be. Míg a veszélyhelyzet kihirdetésekor még csak minden harmadik válaszadó mondta, hogy a bezárás mellett döntött, március közepére a nyitva tartók aránya 52 százalékra, áprilisra 42 százalékra apadt. A veszélyhelyzet kihirdetése után másfél hónappal a magánpraxisok 37 százaléka már zárva volt – derül ki a a felmérésből.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.