Szerencsésen visszaérkezett a SpaceX Dragon űrkapszulája vasárnap a Mexikói-öbölbe, a fedélzetén a NASA két asztronautájával, Doug Hurley-vel és Bob Behnkennel.
Ez volt az első alkalom, hogy egy magánvállalat által épített eszköz járt az űrben, szintén magánvállalat által fejlesztett rakéta segítségével, ráadásul a kapszula és a meghajtóegység újra felhasználható.
A SpaceX új fejezetet nyitott az űrkutatás történetében, így a MarketWatch szerint jogosan merül fel a kérdés, mekkora a cég piaci értéke.
A válasz azonban nem egyszerű, részben a SpaceX különleges technológiája miatt, részben pedig azért, mert
az Elon Musk által alapított cég magánkézben van, így nem áll az elemzők rendelkezésére az összes szükséges adat.
A Morgan Stanley azért megpróbálta kiszámítani, és hipotetikusan arra az eredményre jutott tegnap reggel kiadott jelentésében, hogy diszkontált pénzáramlás alapján a cég értéke „valahol nagyjából a 200 millió és a 175 milliárd dollár között mozog”.
Vagyis mai értéken számítva az igen-igen tág összeghatárok közötti értékben generálhat készpénzt a jövőben a cég.
A Morgan Stanley alapforgatókönyve szerint a cég piaci értéke 50 milliárd dollár, ami azt jelenti, hogy
ezzel a SpaceX bekerült a tíz legnagyobb űr-, illetve védelmi konglomerátum közé.
Azonban sok szakértő vitatja, hogy a vállalat képes lenne az amerikai kormányzaton kívül bárki mással szerződést kötni űreszközök kilövésére – Washington pedig ekkora összeget nem fog költeni erre a célra.
További részletek a Világgazdaság keddi számában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.