A fehérorosz hatóságok csütörtökön büntetőjogi eljárást indítottak egy új ellenzéki testület, a koordinációs tanács ellen a hatalom megszerzésére tett illegális kísérlet vádjával.
A kedden létrehozott koordinációs tanács célja, hogy tárgyalásos úton megegyezzen a kormánnyal a hatalom átadásáról. Több tucat tagja között értelmiségiek és politikusok is megtalálhatók, például Szvjatlana Cihanouszkaja Litvániába menekült ellenzéki elnökjelölt.
A fehérorosz főügyészség szerint a testület a hatalom megszerzésére törekszik, és létrehozása nemzetbiztonsági fenyegetést jelent
– közölte a Ria Novosztyi orosz hírügynökség. Az ügyben nem neveztek meg egyéni gyanúsítottakat.
A tanács közleményében alaptalannak nevezte és visszautasította a vádakat, és leszögezte: erőfeszítései békések és jogszerűek.
Fehéroroszország posztszovjet történetének legjelentősebb politikai válságát éli, másfél hete folyamatosak a tízezreket vonzó megmozdulások. A tüntetők szerint Aljakszandr Lukasenka elnök elcsalta az augusztus 9-én tartott elnökválasztást, amelyen a hivatalos adatok szerint a voksok 80,1 százalékát kapta. A 65 éves Lukasenka 1994 óta irányítja Fehéroroszországot, és sorozatban hatodik mandátumát nyerte el.
Csütörtökön kissé csökkent a tiltakozások lendülete, miután az államfő szerdán bejelentette:
utasította a rendőrséget, hogy tisztítsa meg az utcákat a tüntetőktől. Hétvégére azonban újra nagy tömegeket várnak az utcákra.
Eközben Saulius Skvernelis litván miniszterelnök csütörtökön vilniusi hivatalában fogadta Cihanouszkaját. A kormányfő biztosította az ellenzéki elnökjelöltet, hogy kormánya Lengyelországgal, Lettországgal és Észtországgal együtt mindent megtesz annak érdekében, hogy szabad és tisztességes választásokra kerüljön sor Fehéroroszországban.
A találkozót követően Moszkva jelezte: a fehérorosz belügyekbe való beavatkozásként tekint a külföldi tisztségviselők és a fehérorosz ellenzék tagjai közötti kapcsolatfelvételekre.
Senki sem vitatja, hogy szükségesek a változások Fehéroroszországban, de ennek nem egy forradalom révén kell megtörténnie – hangoztatta Minszkben Uladzimir Makej külügyminiszter a tárca dolgozóihoz csütörtökön intézett nyilatkozatában.
A dokumentum a tárca honlapján jelent meg. Ebben hangsúlyozta:
nem vitás, hogy kell változás. Ennek azonban nem egy polgári engedetlenség vagy forradalom révén kell megtörténnie. Ez utóbbi esetében ugyanis sokszorosan nagyobb lesz az áldozatok száma és a veszteség„.
A politikus egyben felszólította a kollégáit, hogy az országban történtek miatt ne okozzanak törést a tárca kollektívájában.
Ne feledkezzenek meg szakmaiságukról, amikor kifejtik magánvéleményüket, törekedjenek arra, hogy azzal ne okozzanak szakadást a közösségükben, munkájuk eredménye elsősorban hazájuknak és népüknek fontos. Amennyiben valamilyen körülmények miatt elveszítik a szakmai ösztönzőerőt, ne alkudjanak meg lelkiismeretükkel, maradjanak végig tisztességesek és elvhűek
– írta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.