Törökország és Görögország kijelentette, hogy készek tárgyalásokat folytatni a Földközi-tenger keleti medencéjét és az Égei-tengert érintő vitatott hovatartozású tengeri területekkel kapcsolatos követeléseik rendezése érdekében – közölte a török elnöki hivatal, a Tayyip Erdogan elnök, Angela Merkel kancellár és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke közötti videokonferenciát követően.
A múlt héten török külügyminisztérium még elfogadhatatlannak, valamint a valóságtól elrugaszkodottnak minősítette az Európai Parlament állásfoglalását, amelyben felszólították Törökországot, hogy azonnal állítsa le az általuk illegálisnak nevezett fúrásokat és tartózkodjon a görög és a ciprusi felségvizek megsértésétől, illetve hagyja abba a „nacionalista háborúra uszító retorikát”. A török kormány egyúttal úgy vélekedett, hogy az indítvány „összeegyeztethetetlen a jóindulattal és a józan ésszel”, és arra is felhívta a figyelmet, hogy sem az Európai Parlament, sem az Európai Unió, sem a tagállamok nem illetékesek „harmadik országok” határainak vagy joghatósági területeinek kijelölésében.
Törökország az EU-tag Görögországgal és Ciprussal már régóta vitázik a tengeri határokról, de az utóbbi években a Földközi-tenger keleti medencéjében felfedezett hatalmas földgázmezők a közelmúltban még inkább kiélezték a feszültséget. A török kutató- és fúróhajók a haditengerészet támogatásával vizsgálódnak energiahordozók után a vitatott területen. Görögország és Ciprus is szuverenitása megsértésének tekinti a tevékenységet.
Az EP képviselői szeptember tizedikei indítványukban arra szólították fel Törökországot, hogy tartózkodjon a görög és a ciprusi felségvizek megsértésétől. Hangot adtak aggodalmuknak, miszerint a Földközi-tenger keleti térségében zajló konfliktus katonai fellépésbe torkollhat, és felhívták a figyelmet, hogy a feszültségeket csak jóhiszemű diplomáciai párbeszéden keresztül lehet enyhíteni. Az uniós állásfoglalás felkérte a tagországok kormányait képviselő Tanácsot, hogy álljon készen további célzottabb szankciók kidolgozására, olyanokra, amelyek nincsenek káros hatással a török népre és az ország területén tartózkodó menekültekre.
Recep Tayyip Erdogan török elnök az EP állásfoglalást követően telefonon beszélt Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével. A török államfői hivatal beszámolója szerint Erdogan az egyeztetés során ismételten hangsúlyozta, hogy országa olyan megoldás híve, amely őszinte párbeszéden és méltányosságon alapul, illetve megóvja minden érdekelt fél jogait. Ankara a héten visszahívta Oruc Reis nevű kutatóhajóját a vitatott hovatartozású térségből, azonban a Yavuz fúróhajó küldetését meghosszabbította.
Törökországnak jelentős az energiafüggősége Oroszországtól, Irántól és Azerbajdzsántól. Az ország energiaimport-számlája az elmúlt évben 41 milliárd dollár volt. A csökkentése javíthatná az államháztartás egyensúlyát, és enyhíthetné a folyó fizetési mérleg krónikus hiányát, amely a líra dollárhoz viszonyított rekordleértékelődését okozta. Ennek érdekében Ankara kőolaj és földgázkutatásokat végez a Fekete- és a Földközi-tengeren.
A múlt hónap végén a török Fatih fúróhajó mintegy 320 milliárd köbméter földgázt talált a Fekete-tenger mélyén: ez az ország eddig felfedezett legnagyobb gázmezője, azonban koránt sem akkora, hogy fedezni tudja az ország hosszú távú energiaigényét.
Éppen ezért pörgette fel Törökország a kutatásait a Földközi-tenger keleti medencéjében, ahol Egyiptom, Izrael, Ciprus és Görögország is jelentős gázmezőket fedezett fel korábban, de ahol Ankara eddig még nem járt sikerrel.
A földközi tengeri térségben akkor élesedett ki a konfliktus, amikor múlt hónapban Ankara – a Görögország és Ciprus által el nem ismert Észak-ciprusi Török Köztársaság érdekekre hivatkozva – kutatóhajókat indított a Ciprustól délnyugatra fekvő, vitatott hovatartozású tengeri olaj- és földgázlelőhelyek feltárására. A feszültséget élezte, hogy a törökök által a térségbe vezényelt Yavuz nevű, 230 méter hosszú fúróhajót három hadihajó kísérte, miután Ankara egy héttel korábban szintén hadihajók kíséretében juttatta el az Oruc Reis nevű, 87 méter hosszú kutatóhajóját a görög Kasztelórizo szigetétől délre fekvő vizekre. A feltárások azonban Görögország és az EU szerint görög felségvizeken zajlottak, és állásfoglalásuk szerint sértik a nemzetközi jogot. A feszültséget tovább növelte, hogy Görögország úgy próbálta akadályozni a török kutatásokat, hogy a francia és az olasz hadsereg részvételével hadgyakorlatot rendezett azon a területen, ahol a török kutatóhajó tevékenykedett.
Erre válaszul Törökország is erősítette katonai jelenlétét a térségben. A vita jogi alapja, hogy Ankara nem ismeri el Görögország azon álláspontját, hogy felségvizei közvetlenül Kasztelórizo szigetétől délre kezdődnek, mivel a törökök szerint egy ország kontinentális talapzatát és így felségvizeinek határát a szárazföldtől kell mérni. Egyes szakértők szerint a török álláspont részben azért méltányolható, mert ha Görögország különleges gazdasági övezeteket alakítana ki valamennyi, a török partokhoz közeli szigete körül, ezzel majdhogynem megakadályozhatná Törökországot, hogy jogszerűen kijusson a Földközi-tengerre.
A vitatott jogi helyzet ellenére az elmúlt években több part menti ország, Görögország, Ciprus, Törökország, Egyiptom és Izrael is szemet vetett a Földközi-tenger keleti medencéjében felfedezett, nagy kiterjedésű földgázmezőre. Ám a törökök megegyezés nélkül kezdtek feltáró fúrásokba, kiváltva a térség országainak haragját. Görögország – hogy javítsa a nemzetközi pozícióját – megállapodást írt alá Egyiptommal a Krétától délre húzódó közös tengeri határokról. Ez megerősítette a helyzetét a Törökországgal a tengerfenék fúrására vonatkozó jogokról folytatott vitában.
Korábban hasonló célból Ankara is megállapodást kötött Líbiával. Ugyanakkor a görög-egyiptomi egyezmény nem egyeztethető össze a török-líbiai megállapodással. Görögország és Törökország között viszont máig nem történt közvetlen kapcsolatfelvétel a kérdésben. A felek közötti német és uniós közvetítési kísérlet ezúttal talán sikerrel jár majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.