A szoros praxisközösségek esetében a leggyakrabban a konzorciumi formát fogják az alapellátásban dolgozó praxisok választani, mert ahhoz nem szükséges vállalkozói formát váltani a csatlakozó háziorvosoknak, házi gyermekorvosoknak és fogorvosoknak
– mondta Végvári Tamás, az Országos Kórházi Főigazgatóság Alapellátás-fejlesztési Igazgatóság Praxiskoordinációs és Nyilvántartási Főosztályának vezetője a Háziorvosok Online Szervezetének webináriumán. A praxisközösségekről szóló kormányrendelet szerint egyébként egyesült és integrált formát is választhatnak az alapellátó orvosok.
Az alapellátás átalakításával kapcsolatban joggal érezték a háziorvosok, hogy az utóbbi években elengedte a kezüket a rendszer
– jelentette ki ugyanitt Takács Péter, a kórházi főigazgatóság alapellátási főigazgató-helyettese. A problémákat érzékeltetve kiemelte, hogy a kollégák elégedetlenek voltak a bérükkel jelentős lemaradásuk miatt az Európai Unióban dolgozó többi háziorvostól is.
A magyar egészségügyi dolgozók bére a németországiakénak a felét-egyharmadát sem érte el, de a mostani emelés jelentős lépés, hiszen csaknem 300 milliárd forint érkezik 2021-ben az Egészségbiztosítási Alapba.
A praxisközösségi működési formával kapcsolatban Takács Péter megjegyezte, a lakosságközeli ellátást szeretnék erősíteni, mert a magyar ellátási rendszer kórházközpontú, hospitalizált.
A háziorvosoknak nem kell jelentős változásoktól tartaniuk a nemrégen megjelent, praxisközösségekről szóló kormányrendelet miatt – állította. A cél az, hogy az alapellátás, a szakellátás és fekvőbeteg-ellátás között a vezetők személyén keresztül szorosabb legyen a kapcsolat. Az új országos szervezet főigazgató-helyettese kiemelte: külön öröm, hogy a fogorvosok sem maradtak ki a csomagból, az alapellátásban nekik is jelentős finanszírozási többlet jut.
Ez az összeg idén 68,7 milliárd forintra emelkedik, az előző évhez képest 60 százalékos a forrásbővülés.
A háziorvosi alapellátás finanszírozásával kapcsolatban elmondta, hogy
egy átlagos praxis 2010-ben havi 900 ezer forintból, 2018-ban 1 millió 650 ezer forintból, az idén pedig átlagosan 2,6-2,7 millió forintból gazdálkodhat.
A több éven át tartó béremelési programban a következő két évben a praxisok bevétele eléri a havi 3,5 millió forintot. Ugyanakkor hangsúlyozta, szeretnék, ha az alapellátásnál a minőségi munkát és a teljesítményt is értékelné a rendszer.
Az ügyeleti rendszer átalakításáról elhangzott, hogy paradox módon azok a szolgálatok kapják a magasabb finanszírozást, ahol kevesebb a teendő. A jövőben járási szintre helyeznék az ügyeleti és sürgősségi funkciókat. Takács Péter példaként említette, hogy Szombathely és Zirc környékén is van egy-egy jól működő rendszer, amely mintaként szolgálhat. Olyan egységes ügyeleti és sürgősségi rendszer kialakításában gondolkoznak, amelyet az Országos Mentőszolgálat működtetne, és járási szinten szerveződne, ez pedig minőségi ugrás lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.