Herkulesi feladat előtt áll a Mario Draghi vezette olasz egységkormány, amely szombaton tette le a hivatali esküt: ki kell vezetnie az országot a koronavírus-járványból, hatékonyan kell felhasználnia az Európai Unió helyreállítási alapjából járó több mint 200 milliárd eurót, és rá vár a gazdaság talpra állítása is. Az Európai Központi Bank (EKB) volt elnöke egyelőre rendelkezik is ehhez minden szükséges előfeltétellel, mivel évtizedek óta nem látott parlamenti többség áll mögötte.
A vegyes, tizenöt pártpolitikusból és nyolc szakértőből álló kabinetben Daniele Franco, a jegybank eddigi vezérigazgatója kapta az uniós segítség felhasználása szempontjából kulcsfontosságú pénzügyminiszteri tárcát. A legnagyobb parlamenti erő, az Öt Csillag Mozgalom négy, a baloldali Demokrata Párt, a jobbközép Hajrá Olaszország és a Matteo Salvini vezette jobboldali Liga is három-három minisztériumot kapott, az utóbbi a többi között a gazdasági fejlesztési tárcát.
A széles parlamenti többség azonban számos nehézséget okoz majd a Reuters elemzése szerint, hiszen Draghinak egymással éles ellentétben álló érdekeket kell folyamatosan összeegyeztetnie.
A miniszterelnök szerdán ismerteti programját a szenátusban, csütörtökön pedig a képviselőházban, ezután bizalmi szavazást tartanak, ami a többség birtokában nem okozhat gondot. A kormánynak az lesz a legfontosabb feladata, hogy átdolgozza a helyreállítási tervet, amely az előző, Giuseppe Conte vezette kabinet vesztét okozta, és amelyet áprilisig kell benyújtani az Európai Bizottságnak, hogy Róma megkapja a pénzt. Brüsszel kikötése, hogy a támogatás jelentős részét a digitalizációra és a fosszilis energiahordozóktól való függés megszüntetésére használják a tagállamok. Draghi e feltételek teljesítésének előremozdítására két új tárcát hozott létre: a technológiai innováció irányításával Vittorio Colaót, a Vodafone egykori vezetőjét, az ökológiai átalakítás felgyorsításával pedig Roberto Cingolani fizikust bízta meg, aki korábban a Leonardo olasz fegyveripari óriásvállalat technológiai és innovációs tevékenységéért felelt.
Európa-ügyi minisztert azonban nem nevezett ki, ami a Politico szerint arra utal, hogy Draghi maga irányítja ezt a portfóliót. Átfogó strukturális reformokra is szükség lenne, hogy felpörgessék a régóta tunya olasz gazdaságot, és elemzők minden apró jelből próbálják felmérni, vajon Draghi mit tervez ezen a téren. Ilyen jelnek tartják a G30 munkacsoport decemberi jelentését, amely Draghi vezetésével készült. Ebben a szakértők sürgették, hogy az állam szüntesse meg azoknak a vállalatoknak a támogatását, amelyeknek a sorsát megpecsételte a járvány, így elképzelhető, hogy ezt az új olasz kormány is meglépi.
A gazdasági szereplők emellett azt várják Draghitól, hogy EU- és európártibb politikát folytat, nemzetközi hitelével és tekintélyével vonzani fogja a külföldi tőkét az országba, és növekedést hoz a részvénypiacra. Carlo Bonomi, a Confindustria ipari lobbicsoport vezetője azt is elvárja, hogy az új kormány visszavonjon több korábbi intézkedést, például az Öt Csillag által nyújtott adómentességet a munkahelykeresők számára és a Liga korengedményes nyugdíjat könnyítő intézkedését. „A GDP-nk tavaly majdnem kétszer akkor mértékben csökkent, mint Németországé. Egészen mást várunk Draghitól” – nyilatkozta a La Stampának. Az olasz gazdaság 8,9 százalékkal zsugorodott 2020-ban, Németországé 5-tel, Franciaországé 8,3 százalékkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.