Áprilistól várhatóan megduplázódik,
havi 100 millió adagra nő az Európai Unióban rendelkezésre álló vakcina mennyisége
– ígérte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a Stuttgarter Nachrichten című német lapban hétfőn megjelent interjúban. Brüsszel egyrészt arra alapoz, hogy a gyártók ígéretüknek megfelelően többet szállítanak majd, másrészt pedig arra, hogy addig más vakcinákat is jóváhagy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) – mindjárt csütörtökön várhatóan az amerikai Johnson & Johnsonét. Az EMA vizsgálja az orosz Szputnyik V oltást is, amely már három tagállamban – Magyarország mellett Szlovákiában és Csehországban is – megkapta a vészhelyzeti használati engedélyt. Christa Wirthumer-Hoche, a szervezet igazgatótanácsának vezetője ennek ellenére sürgette a többieket, hogy ne kövessék a példát mindaddig, amíg az EMA nem ellenőrzi, hogy mennyire biztonságos és hatékony a vakcina, mert erről egyelőre nem áll rendelkezésre elegendő adat.
Von de Leyen reményei szerint június végére még a második negyedévinél is több, havi 300 millió adag oltás érkezik. Hasonlóan optimista Thierry Breton belső piacért felelős biztos is, akik a France 2 tévécsatornának nyilatkozott hétfő reggel.
A jó hír az, hogy meglehetősen széles körben kötöttünk szerződést gyógyszergyártókkal, így biztos vagyok benne, hogy le tudjuk dolgozni a hátrányt
– jelentette ki. A cél az, hogy 2021 végére évi három-négymilliárd adag gyártására alkalmas kapacitás legyen az EU-ban.
Az EU, így Németország is jelentősen el van maradva az oltási kampánnyal, ami miatt egyre több kritika éri Angela Merkel kancellárt. Egy immunológus szerint nem csupán azzal van a baj, hogy kevés a vakcina, hanem
a stratégia is rossz, az oltási sorrendet nem a kor alapján kellene felállítani.
Michael Meyer-Hermann, a braunschweigi Hemholtz Járványkutató intézet szakértője úgy véli, a fertőzés terjedésének lassítására egyáltalán nem hatékony módszer az, amelyet a világon mindenhol választottak, vagyis, hogy az időseket és a veszélyeztetetteket oltják be elsőként. Ezzel ugyan a halálozás csökken, de ők érintkeznek a legkevesebb emberrel. Helyteleníti a németországi korlátozások lazítását is, mivel gyorsan terjednek az új vírusvariánsok, így a járvány ugyanúgy „berobban” majd, mint Írországban, Nagy-Britanniában, Portugáliában és Csehországban, mondta a Der Tagesspiegelnek.
Az új vírusvariánsok miatt hétfőtől ismét szigorították a korlátozásokat Olaszország több tartományában és azokban az osztrák körzetekben, ahol 100 ezer lakosra vetítve meghaladja a 400-at hét nap átlagában a megbetegedések száma. Angliában viszont folytatják az előre eltervezett nyitást, ismét működnek az általános és a középiskolák, az oltásban világelsők közé tartozó Izraelben pedig már lazítások utolsó, harmadik szakasza is megkezdődött. A Jediot Ahronot című napilap tudósítása szerint a reprodukciós ráta a teljes lakosság körében 1,02-ról 0,99-re, az araboknál 1,04-ről 0,98-ra esett vissza, csak az ultraortodoxok között emelkedett egyről 1,07-re. Ha a reprodukciós ráta meghaladja az egyet, az azt jelenti, hogy terjedőben van a járvány. Görögország a hónap közepére tervezi a kiskereskedelem és az oktatás, májusra pedig a turizmus megnyitását.
Elővigyázatosságból felfüggesztették Ausztriában az oltást az AstraZeneca vakcinájával, miután véralvadási okok miatt elhunyt egy 49 éves ápoló, egy 35 éves pedig tüdőembóliát kapott. Dél-Koreában korábban nyolc ember halt meg az oltás után, de az egészségügyi hatóságok hétfőn bejelentették, hogy a vizsgálat során nem találtak bizonyítékot arra, hogy a vakcina okozta a halálukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.