BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újságíró bántalmazása és nemzetközi kereszttűz Mianmarban

Letartóztattak és bántalmaztak egy lengyel újságírót. Míg Dél-Korea és Japán visszautasítja az együttműködést. Hetven ember vesztette eddig életét.

Letartóztatták Mianmarban a dpa német hírügynökségnek dolgozó lengyel újságírót, Robert Bociagát, akit bántalmaztak is. Dél-Korea kormánya közölte, hogy felfüggeszti a fegyverexportot és bármilyen védelmi együttműködést az országgal, míg Japán a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén tartja Mianmar első műholdját amiatt aggódva, hogy a február elsején hatalomra került mianmari junta katonai célokra használná fel az űreszközt.

A lengyel újságírót, Bociagát katonák vették őrizetbe a kelet-mianmari San állam székhelyén, Taundzsíban csütörtökön

- erről számolt be a Khit Thit Media nevű lap.

A 30 éves férfit bántalmazták, megsérült. A dpa szerint az esetről készült felvételeken Bociaga katonák gyűrűjében látható, amint védekezésképp feltartja kezeit.

Fotó: STR / AFP

A német hírügynökség az eset óta nem tudott kapcsolatba lépni kollégájukkal.

A sajtóorgánum elítélte a történteket, és felszólította a felelősöket, hogy azonnal engedjék szabadon az újságírót.

Ez egy tűrhetetlen és elfogadhatatlan támadás a hírszolgáltatás szabadságával szemben, és brutalitásában, sajnos, nem elszigetelt eset

- mondta Sven Gösmann, a dpa főszerkesztője.

A lengyel külügyminisztérium megerősítette, hogy Mianmarban letartóztattak egy lengyel újságírót. Lengyelország thaiföldi konzulátusa és Németország mianmari konzulátusa megerősítette az információt – tudatta a lengyel tárca egy közleményben, amelyet a Gazeta Wyborcza című lengyel napilap idézett.

A hatóságok minden erőfeszítést megtesznek, hogy kapcsolatba lépjenek az őrizetbe vett újságíróval, hogy segítsenek neki, és információhoz jussanak egészségi állapotáról és jogi helyzetéről.

Mindeközben Szöul úgy döntött, hogy felfüggeszt mindenféle együttműködést Mianmarral a védelem és biztonság területén

- írja a Nikkei Asia hírportál.

A nemzetközi közösség – benne Dél-Korea – többszöri kérése ellenére fokozatosan nő Mianmarban az áldozatok száma a hadsereg és rendőrség erőszakos fellépései miatt.

Fotó: DONAL HUSNI / NURPHOTO / AFP

A koreai hatóságok közölték, hogy felülvizsgálják segítségnyújtásukat a mianmari fejlesztéshez a puccs nyomán, és különleges tartózkodási engedélyt adnak az országukban tartózkodó mianmari állampolgároknak.

Így Dél-Koreában maradhatnak azok a mianmari állampolgárok is, akiknek vízuma már lejárt, addig, amíg úgy nem döntenek, hogy önként akarnak hazatérni

- mondta Pak Bom Gje dél-koreai igazságügyi miniszter. Közleménye szerint a döntés célja a lehető legkisebbre csökkenteni a civil halálos áldozatok számát a mianmari hatóságok erőszakos fellépésével szemben.

Hasonlóan reagált Japán, aki a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén tartja Mianmar első műholdját amiatt aggódva, hogy a február elsején hatalomra került mianmari junta katonai célokra használná fel az űreszközt

- adta hírül a Reuters hírügynökség

A 15 millió dolláros műholdat a japán hokkaidói egyetem kutatói építették az állami kézben lévő Mianmari Űrtechnikai Egyetemmel (MAEU) közös projekt részeként. Ez az első tagja annak a két egyenként 50 kilogrammos, kamerákkal felszerelt mikroműholdnak, amelyet mezőgazdasági és halgazdálkodási célokra terveztek.

Fotó: DONAL HUSNI / NURPHOTO / AFP

Azonban néhány emberi jogi aktivista és tisztviselő attól tart, hogy a kamerákat katonai célokra használhatja fel a mianmari junta, amely február 1-jén vette át a hatalmat a délkelet-ázsiai országban.

A hokkaidói egyetem illetékese szerint a puccs nyomán Japán felfüggesztette a műhold üzembe helyezését és az egyetem jelenleg a Japán Űrkutatási Hivatallal (JAXA) folytat megbeszéléseket az ügyben.

Az egyetem másik illetékese szerint a Mianmari Űrtechnikai Egyetemmel kötött szerződés nem tér ki arra, hogy a műholdat nem lehet katonai célokra használni. A puccs óta a japán szakemberek nem tudtak kapcsolatba lépni a MAEU rektorával.

A február elsején hatalomra került mianmari junta legalább hetven embert gyilkolt meg a puccs óta – jelentette ki Thomas Andrews, az ENSZ mianmari különleges jelentéstevője csütörtökön Genfben.

Egy hónap múltán sem csillapodnak a kedélyek Mianmarban

Mianmarban országszerte folytatódtak a tüntetések a katonai hatalomátvétel ellen: a biztonsági erők könnygázzal és villanógránátokkal oszlatták fel a tömeget Rangunban szombaton.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.