A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a szervezőbizottság a héten adja ki a második verzióját annak a szabálykönyvnek, amely a sportolókra, a kísérőkre és a média képviselőire vonatkozó előírásokat tartalmazza a tavalyról idén nyárra halasztott tokiói olimpiára és paralimpiára vonatkozóan.
Japán négy prefektúrájában, Tokióban, Oszakában, Kiotóban és Hjógóban múlt vasárnaptól május 11-ig egészségügyi vészhelyzetet hirdettek ki a koronavírus-járvány miatt.
A NOB és a játékok szervezői által kiadandó szabálykönyvben a Kjodo hírügynökség értesülései szerint az szerepel majd, hogy a sportolókat és a kísérőket otthoni elutazásuk előtt 96 órán belül kétszer is tesztelni kell koronavírusra, majd a Japánba érkezésükkor újabb ellenőrzés vár rájuk.
A terv az, hogy a játékok ideje alatt a tesztelések napi rendszerességűek lesznek.
Az is várható, hogy a sportolókat nem kötelezik 14 napos karanténra, a beutazást követően máris edzhetnek, bár egyfajta „buborékban” kell maradniuk az olimpiai falu, valamint a verseny- és tréninghelyszínek között. A szabálykönyv végleges verzióját júniusban adják ki.
Japánban a lakosság túlnyomó része változatlanul ellenzi az olimpiát, a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a megkérdezettek 70-80 százaléka törölné vagy újból halasztaná a játékokat.
Az már korábban kiderült, hogy külföldi nézőket nem fognak beengedni az eseményre, a japán közönség részvételéről lehetséges, hogy csak júniusban döntenek. A lakosság beoltásáért felelős miniszter korábban azt mondta,
akár az is előfordulhat, hogy üres lelátók előtt rendezik a versenyeket.
A váltó az olimpiai lánggal március 25-én elindult ugyan Fukusimából, de már eddig is módosítani vagy törölni kellett egy-egy szakaszt a járványhelyzet miatt, noha a terv az volt, hogy az ország mind a 47 prefektúrájába eljut a láng. A tavalyról idén nyárra halasztott olimpia hivatalos megnyitója július 23-án lesz.
Jelen állás szerint 123 magyar sportoló utazhat a tokiói játékokra, de a kvalifikációs időszak még sok sportágban tart, illetve a rangsorok nem zárultak le, azaz további magyar kvótaszerzésekre lehet számítani.
Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke többször elmondta: a 2016-os Rio de Janeiró-i 160-as magyar sportolói létszámmal elégedett lenne a tokiói olimpián is. A MOB 13 magyar érmet és további 24 pontszerző helyezést prognosztizál a játékokra, és 144–179 tagú csapattal számol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.