Az elmúlt két északát rakétaháborúval töltötték a Gázai övezetben, és Izraelben. Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő az InfoRádiónak leszögezte, a mostani izraeli rakétaháború már „érett”, kérdés, a palesztinok oldalára állnak-e az arab világ országai, illetve mi lesz a térség radikális szervezeteivel.
A délen lévő kikötővárosok, Ashdod vagy Ashkelon is veszélyeztetve vannak, ahogy Be'er Sheva is. Nagyobb városokat is érhetnek csapások, egyrészt a Hamász, másrészt a palesztin Iszlám Dzsihád részéről. El kell mondanom, ez a konfliktus már régóta érik, időnként egy-egy rakétát elengedtek, most viszont több százat
– rögzítette az Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő.
Több helyen izraeli zsidó telepek ellen intéznek támadást, de a szakértő leszögezte azt is, hogy a másik oldal is támadta a palesztinokat.
A harmadik konfliktuszóna Kelet-Jeruzsálem, a negyedik pedig az óváros; teljes támadással lehet tehát számolni Izraelben.
A helyzet kezelhetőségével kapcsolatban Kis-Benedek József elmondta, a Hamász és az Iszlám Dzsihád harcosai a lakosságba vannak beépülve, tehát nehéz a fellépés.
Felrobbantottak egy 17 emeletes épületet, amelyben volt egy Hamász-iroda is, nyilván közöttük is sok volt az áldozat, noha a támadás előtt 5-10 perccel figyelmeztetni szokták a lakosságot, hogy hagyják el az épületet
– tette hozzá Kis-benedek József.
A szakértő szerint az izraeli-palesztin konfliktus könnyen nemzetközi szintűvé nőhet, amelyben további közel-keleti országok, köztük Irán, Egyiptom és Jordánia is érintettekk.
Jordánia részéről várható reagálás, hiszen a jordán király felel az iszlám világ harmadik szent helyének a biztonságáért, a Templom-hegyen lévő eseményekért
– jegyezte meg
Kis-Benedek József állásponta szerint, amennyiben az izraeli hadsereg több alkalommal is behatol a Gázai övezetbe, és a hadműveletek sok emberéletet követelnek, erőteljesebb nemzetközi fellépésre lehet számítani. Egyelőre „az amerikaiak is próbálják visszafogni az eseményeket”, a nagyhatalmak ugyanis csak akkor avatkoznak közbe, ha a konfliktus elmérgesedik, és akkor is elsősorban fenyegetéssel, szankciókkal.
Ami még szerinte aggodalomra ad okot, hogy a térségben számos radikális szervezet működik.
Ha az arab országok felsorakoznak a palesztin oldalon, akkor a korábban beindult békefolyamatok leállására lehet számítani
– zárta gondolatait a szakértő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.