Péntektől Magyarország vezeti az Európa Tanács (ET) Miniszteri Bizottságát. Az elnöki tisztségben Németországot követjük, az átvétel a szervezet pénteki, Hamburgban tartott találkozóján történt meg.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint a november 17-ig tartó magyar elnökség három témára összpontosít:
a nemzeti kisebbségek, a vallási közösségek, valamint a gyermekek és családok jogainak védelmére.
A nemzeti kisebbségek védelme kapcsán az őshonos nemzeti kisebbségek védelmét célzó Minority SafePack polgári kezdeményezését emelte ki, amit a brüsszeli Európai Bizottság nem vett napirendre.
Ezzel kapcsolatban az Európa Tanács székhelyére utalva megjegyezte, hogy a magyar elnökség révén reméli, hogy
Strasbourg jobban teljesít, mint Brüsszel.
A vallási közösségek védelmét érintve arról beszélt, hogy Európa szomszédságában megjelent a keresztényüldözés és aggasztónak nevezte, hogy az izraeli-palesztin konfliktus kapcsán tartott tüntetések egyértelműen antiszemita felhangot kaptak.
A gyermekek és családok védelméről szólva kiemelte, hogy a koronavírus-járvány miatt sok a tapasztalatlan és gyanútlan gyermek a digitális térben, akik digitális bűnözők és beteges hajlamú emberek céltáblájára kerülhetnek. Szerinte a gyermekek és családok védelme széles körű és szigorú európai szabályozást követel. Magyarország is „rendkívül szigorú” szabályokat vezet be ezen a területen.
A külügyminiszter arról is beszélt, hogy a tanácsban Európa keleti és nyugati fele is rendelkezik képviselettel, ami alkalmassá teszi a testületet a Kelet és a Nyugat közötti kulturált párbeszéd újraindítására, amire a már-már hidegháborús retorika miatt nagy szükség van.
Szijjártó hangsúlyozta, hogy Magyarország közép-európai országként a párbeszédben, és nem a konfliktusban érdekelt. Heiko Maas német külügyminiszter országa támogatásáról biztosította a magyar elnökséget, amelyet a közös értékeknek kell vezérelniük.
Marija Pejcinovic Buric, az ET főtitkára szerint a német elnökség magasra tette a lécet és hozzátette, hogy az emberi jogok, a demokrácia és a jogállam védelmét szolgáló multilaterális együttműködés talán minden eddiginél fontosabb.
Az Európa Tanács – mely 47 európai országot, köztük az unió tagállamait összefogó szervezet – saját magát a a földrész vezető emberi jogi szervezeteként határozza meg, szószólója a szólásszabadságnak és a média szabadságának, a gyülekezési szabadságnak, az egyenlőségnek és a kisebbségek védelmének, és segíti tagjait a többi között a korrupció ellen harcban és a bírósági reformokban. Az 1949-ben alapított szervezet alkotmányjogi szakértőkből álló csoportja, a Velencei Bizottság jogi tanácsokkal segít országokat az egész világon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.