Skóciában és Walesben parlamenti, Angliában tanácsi és polgármester-választásokat tartanak csütörtökön. Londonban újjáválasztják a városháza képviselő-testületét és szintén tartanak polgármester-választást.
A választási szupercsütörtöknek nevezett választássorozat jelentős részét tavaly ilyenkor kellett volna megrendezni,
A legnagyobb érdeklődés nem meglepő módon a londoni polgármester- és a skóciai parlamenti választást kíséri.
A fővárosban az ellenzéki Munkáspártot képviselő regnáló polgármester, Sadiq Khan második mandátumáért verseng. Legfőbb vetélytársa a kormányzó Konzervatív Párt jelöltje, Shaun Bailey.
A legnagyobb brit közvélemény-kutató cég, a YouGov London esti napilapja, az Evening Standard megbízásából elvégzett, szerdán közöltt felmérésében 12 százalékpontos támogatottsági előnyt mért a jelenlegi városvezető Sadiq Khannak.
A skóciai parlamenti szavazás legnagyobb tétje az, hogy a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) milyen eredményt ér el, hiszen ha a párt jelentős parlamenti többséggel alakíthatna ismét kormányt, az nagy valószínűséggel komoly lendületet adna az újabb függetlenségi népszavazás előkészítésének.
Boris Johnson brit miniszterelnök az utóbbi időben többször is kijelentette, nem hajlandó hozzájárulni egy újabb skóciai népszavazáshoz, mivel véleménye szerint a 2014-es referendum egy nemzedéknyi időre eldöntötte a kérdést.
Azon a referendumon ugyanis országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a további brit EU-tagsága voksolt, azaz a brexit a skótok akaratával ellentétes volt.
A skót miniszterelnök azt is több nyilatkozatában kijelentette, hogy meggyőződése szerint Skócia független országként viszonylag rövid idő alatt visszakerülhetne az EU-ba.
Az SNP álláspontja szerint a párt újabb választási győzelme esetén – amit a közvélemény-kutatások egyöntetűen valószínűsítenek – a brit kormánynak nem lenne morális és demokratikus jogalapja arra, hogy megtagadja az újbóli függetlenségi népszavazás engedélyezését.
Nicola Sturgeon a kampányzáró televíziós vitaműsorban kijelentette: engedély nélküli „vadreferendum” megtartására nem hajlandó, mivel annak eredményét nem lehetne elfogadtatni hivatalos végeredményként.
A koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozások miatt a szavazatszámlálás a szokásosnál minden bizonnyal jóval hosszabb ideig tart majd, és vasárnap előtt nem várható teljes eredménykörkép.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.