BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már több mint 3 milliárd oltást adtak be

Egyre gyorsabban növekszik a beadott oltások száma, de a szegényebb országoknak még van hova fejlődniük.

Egyre gyorsabb világszerte a koronavírus elleni oltások beadásának tempója, így azok száma már túllépte a 3 milliárdot világszerte az AFP szerint. Míg az első milliárd elérése 20 hétig tartott, a második milliárd védőoltás beadása hat hétbe, a harmadik pedig kevesebb mint négy hétbe telt.

A legtöbb oltást Kína adta be, ahol 1,2 milliárd adagnál járnak, őket követi India 329 millió, majd az Egyesült Államok 324 adaggal. Lakosságarányosan (a több mint egymillió lakosú országok esetében, száz főre vetítve) az Egyesült Arab Emírségek (153oltás / 100 fő) vezet, amit Bahrein (124/100) és Izrael (szintén 124/100) követ. Ezekben az országokban megközelíti vagy már meg is haladta a 60 százalékot az átoltottság a lakosság körében.

Kína (118/100), az Egyesült Királyság (113/100), Mongólia (111/100), Uruguay (110/100), Magyarország és Katar (107/100) és az Egyesült Államok (98/100) következnek ezt követően, ahol a lakosság nagyjából felét sikerült védetté tenni a vírus ellen. Az EU-ban 357 millió oltást adtak eddig be, a lakosság közel fele kapott már itt legalább egy oltást, míg 32 százalék már mind a két adagon túl van. Lakosságarányosan a legtöbb védőoltást Máltán adták be, ahol a lakosság több mint 70 százalékát teljes mértékben beoltották már. Az unió legnépesebb országai - Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország - a középmezőnyben vannak, a lakosságuk körülbelül egyharmadát oltották be teljesen eddig.

Fotó: AFP / MANDEL NGAN

A világ legszegényebb országaiban csak nemrég kezdték meg az oltási kampányt, elsősorban a Covax-mechanizmusnak (WHO, Gavi szövetség és Cepi koalíció) köszönhetően, a vakcinázást globálisan igen nagy egyenlőtlenségek jelzik: miközben a gazdag országokban átlagosan 79 adag védőoltást adtak be 100 lakosnak, addig a legszegényebb országokban mindössze egyetlenegyet. Öt ország továbbra sem kezdte meg hivatalosan az oltási kampányt: Tanzánia, Burundi, Eritrea, Haiti és Észak-Korea.

A legnagyobb mértékben az AstraZeneca/Oxfordi Egyetem vakcináját adták be (az oltási programot folytató 216 ország közül legalább 171-ben, ami csaknem 80 százalékot jelent), majd a Pfizer/BioNTech-ét (legalább 102 ország, 47 százalék). Őket követi a Sinopharm és a Moderna (legalább 48 ország, 22 százalék), a Szputnyik V (legalább 41 ország, 19 százalék), a Johnson and Johnson (legalább 31 ország, 14 százalék) és a Sinovac (legalább 24 ország, 11 százalék).

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.