Újranyitott az idén a hetvenedik születésnapját ünneplő szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC). Az új kiállítások szakaszosan nyílnak, az már azonban eldőlt, hogy június 26-án a Múzeumok Éjszakája programjaival várja a művészetbarátokat az FMC, amelynek több tagintézménye is megújul az idén.
Az új kiállítások terén is bőséges a merítés:
ilyen a Kincskeresés kaland, amely egy tudományos, de közösségi régészeti kiállítás, Csákány István, Balogh László, Bródy Vera és barátai tárlata vagy Haász István és a Barcsay-díjasok képzőművészeti kiállítása.
Az FMC munkatársai, Prosek Zoltán múzeumigazgató és Kigyós Fruzsina osztályvezető ünnepi sajtótájékoztatón ismertették az idei programot és a fejlesztési terveket a MűvészetMalom udvarán.
Prosek Zoltán igazgató elmondta, hogy a MűvészetMalom középső szárnya húsz éve nincs befejezve, de remélik, hogy kormányzati segítséggel az év második felében a végére érhet a teljes felújítás.
Van olyan projekt is, amely elkészült: Kovács Margit Szentendrén újraépült kerámiakútja a Rákosi-korszak „plázájának”, az egykori Úttörő Áruháznak a miliőjét idézi meg.
A helyi iparművészeknek bemutatkozási lehetőséget adó, ám már hét éve bezárt Péter Pál Galéria újra kinyithat szeptemberben, a tervek szerint a Ferenczy Múzeum alagsorában.
Ezzel párhuzamosan a Szentendrei Grafikai Műhelyt új helyszínre költöztetik, a Kmetty Múzeum pedig ősztől Barcsay Múzeumként működne tovább. Még ebben az évben a Czóbel Múzeum fejlesztésére is pontot tesznek.
A kiállítótérben első körben egy Czóbel Béla–Modok Mária-kiállítást rendeznek, utána pedig Czóbel és kortársai következnek.
Elkészült a Művészetek Háza épületének teljes tervdokumentációja, a jövő évben pályázati forrásból szeretnék elkezdeni a korszerűsítést.
Itt helytörténeti kiállításokat rendeznének. Az FMC együttműködési megállapodást kötött az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karával, ennek keretében a kar negyvenkét doktorandusza terveket készített az FMC-hez tartozó múzeumépületekről.
Ezek között szerepelt a Fő téri Kereskedőház épülete, benne a képtár is. Az év második felében Szentendre és környéke művészeti és építészeti topográfiájának elkészítését is tervezik.
Az okosváros-koncepciót a Budapesti Gazdasági Egyetemmel közösen dolgozzák ki.
A tudományos adatfelvételen és -feldolgozáson alapuló munka végeredményeként a nagyközönség számára is érdekes, internetes adatbázist szeretnének létrehozni. Az eredmények közreadásából turisztikai és oktatási hasznosulást is remélnek.
A Ferenczy Múzeumi Centrum működteti a város meghatározó képzőművészeti kiállítóhelyeit, és gondozza a szentendrei művészet legfontosabb művein alapuló, több mint tízezer darabból álló gyűjteményt.
Az FMC kerek évfordulós születésnapján megújult arculattal és új honlappal mutatkozott be, a közösségi oldalát már több mint tízezren követik.
A centrum idén az intézményi struktúrában egy érdekes kísérletbe kezdett: forprofit kiállítótermet üzemeltet. A Vajda Lajos Múzeum megújított kiállítótere Ikon néven a helyi és a városhoz kötődő művészek számára biztosít rendszeres bemutatkozási lehetőséget, hogy a lokális párbeszéden túl a szcéna professzionális keretek között is képviselje a települést Magyarországon és külföldön.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.