Robbanás történt a kabuli reptéren – közölte a Pentagon sajtófőnöke csütörtök délután. Orosz hadügyi források szerint két öngyilkos merénylet, és fegyveres támadás is érte a nemzetközi repülőtérnek azokat a bejáratait (Abbey Gate, illetve Baron Gate), amelyen keresztül az Afganisztánból menekülőket beléptetik a létesítményt védő NATO-katonák. A repteret védő amerikai és brit katonákat is itt, a "B" kapu közelében található Baron Hotelben szállásolták el.
Az amerikai védelmi minisztérium név nélkül nyilatkozó tisztviselői a Reutersnek azt nyilatkozták:
az összehangolt öngyilkos merényletnek sérültjei is vannak, köztük három amerikai katona is.
A tálibok tájékoztatása szerint legkevesebb 13-an haltak meg a merényletben, köztük gyermekek is. A reptérhez vezető utat őrző tálib katonák közül is többen megsérültek.
A tálibok közleményükben hangsúlyozták: ők figyelmeztették a nemzetközi közösséget az Iszlám Állam terrortámadásának lehetőségére. Hozzátették:
Nem hagyják, hogy Afganisztán terroristák központjává váljon.
Az amerikai elnököt és a brit miniszterelnököt is értesítették a történtekről. A londoni kormány közölte: az áldozatok között nincsenek brit katonák. Az Egyesült Államok kabuli követsége arra figyelmeztette az amerikai állampolgárokat, hogy ne menjenek a Hamid Karzai nemzetközi repülőtérre, azok pedig, akik a bejárat közelében tartózkodnak, azonnal hagyják el a környéket.
Az augusztus 14-e óta mindennap tízezrek próbáltak átjutni a tálibok, illetve az amerikaiak ellenőrző pontjain abban a reményben, hogy felférhetnek valamelyik repülőgépre. A légikikötő bejáratainál az első naptól fogva állandó volt a tömeg, de miután az Egyesült Államok elnöke közölte, nem hosszabbítják meg a kivonulás határidejét, a tálibok pedig közölték: ők is ragaszkodnak az augusztus 31-iki határidőhöz, kifejezetten nagyobb lett az emberáradat. A Pentagon közlése szerint az öngyilkos merénylők az „A” bejárat közelében robbantották fel magukat, később a tömegben tűzharc is kialakult.
Az Egyesült Államoknak és szövetségeseiknek a tervek szerint augusztus 31-ig kellene kivonulniuk Afganisztánból. Csütörtökön már több európai ország, köztük Magyarország is jelezte: befejezte a menekítési műveleteket. Belgium és Hollandia már hivatalosan is befejezettnek nyilvánította állampolgárai, illetve a katonáikat segítő afgánok evakuálását, és sajtóértesülések szerint Németország is ezt tervezi. A robbantások hírére Kanada kijelentette: azonnal felfüggeszti a még Kabulban tartózkodó mintegy 3700 kanadai, illetve afgán állampolgár kimenekítését.
Az Egyesült Államok korábban azt tervezte, az utolsó napig folytatja a műveletet, annak ellenére, hogy mindkét ország titkosszolgálatai az Iszlám Állam terrortámadásának veszélyére figyelmeztettek. A Pentagonban most úgy vélik, hogy az Iszlám Állam afganisztáni csoportja követte el az összehangolt merényletet. Ennek ellenére folytatják az evakuálást.
Az amerikaiak közölték: az utolsó napokban saját katonáik és felszereléseik kimenekítésére összpontosítanak. A szövetségesek augusztus 14-e óta 97 500 embert evakuáltak Kabulból, csak szerdán 13 400 embert menekítettek ki az országból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.