A világszerte a mezőgazdaság támogatására évente elköltött 540 milliárd dollár közel 90 százaléka káros az ENSZ három szervezete által közösen készített, a szervezet szeptember 23-ától kezdődő, élelmiszer-rendszerekről szóló gyűlése előtt nyilvánosságra hozott jelentés szerint – írja a The Guardian.
Az üvegházhatású gázok legnagyobb kibocsátói, mint a tej- és a húsipar részesültek a legnagyobb mértékben a támogatásokból, melyek résztvevői gyakran olyan nagy ipari csoportok, melyek alkalmasak ezen támogatások lefölözésére. Éppen ezért az ezen szektoroknak jutó túlzott támogatásokat fel kell számolni a gazdag országokban, míg a fejlődő országoknak a szennyező vegyi műtrágyák és gyomirtók támogatását kell megszüntetnie.
Az agrártámogatások a reformok nélkül 2030-ra elérhetik az 1800 milliárd dollárt is a jelentés szerint. Az évi 800 millió éhezőt, 3 milliárd egészséges táplálkozást magának megengedni nem tudó embert és 2 milliárd túlsúlyos vagy elhízott embert kitermelő globális élelmiszer ellátással súlyos problémák merülnek fel, különösen, hogy az összes megtermelt élelmiszer mintegy harmada a szemétben végzi.
A jelenlegi támogatásokat új célok mentén kell újragondolni, hogy az ezen támogatások által okozott környezeti károk – mint például az erdők irtása vagy a föld túlhasználata – megelőzhető legyen. A támogatások átalakítása kiegyenlítheti a pályát a nagyipari mezőgazdaság és a kistermelők között is.
A költségvetése 40 százalékát a Közös Agrárpolitikára (KAP) költő Európai Unióban is régóta szükség lenne ezen támogatások átalakítására, ám az Európa Parlament mezőgazdasági bizottságának múlt heti javaslata a KAP átalakítására a kritikák szerint gyenge, önkéntes és nélkülözi a kibocsátások csökkentését célzó konkrét célkitűzéseket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.