Miután szinte egész Afganisztánt meghódították, a tálibok offenzívát indítanak az utolsó, általuk még nem ellenőrzött tartomány, a Pandzsír-völgy elfoglalására – derül ki az al-Dzsazíra tudósításából.
A tálibok a pandzsír-völgyi ellenállókkal folytatott, a Parvan tartomány székhelyén, Csirikarban tartott tárgyalások kudarcba fulladását követően döntöttek a hadművelet mellett.
Az iszlamisták szerint a pandzsíriak feltételei „logikátlanok”. Ahmed Maszúd, a csoport vezetője négy feltételt fogalmazott meg a békével kapcsolatban: azt akarta, hogy az ellenállók megtarthassák a fegyvereiket és hadfelszereléseiket, és a tisztségek harminc százalékát megkapják a majdani afgán kormányban, továbbá a kormányilletékesek kinevezéséhez a jóváhagyásukra legyen szükség, és a tálibok ne üldözzék és igazoltassák a völgybe utazókat.
Az országot uraló tálibok a völgy kivételével az ország egészére kiterjesztették már uralmukat, azonban Pandzsírt korábbi, 1996 és 2001 között tartó uralmuk alatt sem voltak képesek az ellenőrzésük alá vonni, mivel a nehezen megközelíthető hegyvidéki völgyben elterülő tartomány szűk bejárata könnyen védhető.
Az ellenállókat vezető Maszúd a 2001. szeptember 9-én meggyilkolt Ahmad Sah Maszúdnak, a tálibellenes küzdelem vezéralakjának a fia. Az apja nem csupán a tálibok, de már a szovjet csapatok ellen is harcolt.
A tálib csapatok ugyan ostromgyűrűbe zárták a völgyet, és több támadást is intéztek annak előretolt helyőrségei ellen, ám mindannyiszor kudarcot vallottak. A lázadók szerint az iszlamisták már több mint 300 harcosa vesztette életét a harcok során, és többen megsebesültek vagy az ellenállók fogságába kerültek.
A Bahtar afgán hírügynökség csütörtökön katonai forrásokra hivatkozva közölte, hogy a tálibok súlyos csapásokat mértek az ellenállókra, tizenegy harcállásukat megsemmisítették, és mindkét félnek vannak áldozataik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.