A katonai partnerség bővítéséről szóló görög-francia védelmi megállapodás árt a NATO-nak – hangsúlyozta pénteki közleményében a török külügyminisztérium.
Az Emmanuel Macron francia elnök és Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök által kedden Párizsban aláírt egyezmény része "azoknak a hiábavaló erőfeszítéseknek" Athén részéről, hogy "érvényt szerezzen a tengeri övezetre és a légtérre vonatkozó maximalista követeléseinek" – fogalmazott a tárca.
A francia elnök szerint a megállapodás jelentős geopolitikai következményekkel jár a Földközi-tenger keleti részére nézve, amelynek energiaforrásai miatt Törökországnak és Görögországnak nézeteltérése van egymással.
Ankara és Athén között régóta feszült a helyzet. Görögország egyebek között azt veti a török vezetés szemére, hogy kizárólagos gazdasági övezetében folytat illegálisan kutatást gázlelőhelyek után a Földközi-tengeren. Törökország azzal érvel, hogy a térség, ahol kutatást végez, a török kontinentális talapzathoz tartozik, ezért joga van az ásványkincsek kiaknázására.
A vita tavaly több alkalommal is annyira kiéleződött, hogy a felek majdnem katonai konfliktusba sodródtak. A kedélyek azóta valamelyest lecsillapodtak.
A két ország kapcsolatát tovább terheli a bevándorlás és Ciprus státuszának kérdése is.
Franciaország támogatásáról biztosította Görögországot, amely 24 Rafale típusú vadászgépet rendelt tőle. A keddi megállapodás részeként Görögország három fregattot is beszerez Franciaországtól.
Ankara szerint a görög fegyverkezés célja, hogy elszigetelje Törökországot, és ekképpen "a térségbeli békét fenyegeti".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.