A ruandai kormánnyal és a Szenegálban található Dakari Pasteur Intézettel írt alá szerződést a BioNTech arról, hogy 2022 közepe táján megkezdi az első afrikai mRNS vakcina-gyár építését – írja a Reuters.
A cég közleménye szerint az üzem eleinte évi 50 millió oltóanyagot lenne képes gyártani a koronavírus ellen, ám a későbbi fejlesztések eredményeként
azt remélik, hogy más betegségek, mint például a malária vagy a tuberkulózis elleni vakcinákat is képes lesz készíteni.
A kezdeményezés egy szélesebb körű gyártási hálózatba illeszkedne, mely több száz millió mRNS-vakcinát tudna évente előállítani a tervek szerint, úgy, hogy a tulajdon és a know-how idővel a cég afrikai partnereihez kerüljön. Ugur Sahin, a BioNTech vezérigazgatója szerint a cél az, hogy az Afrikai Unión belül kifejlesztett vakcinák segítségével megelőzzék az egészségügyi egyenlőtlenségeket, melyre a koronavírus-járvány is rávilágított.
Jutta Urpilainen, az Európai Bizottság nemzetközi kapcsolatokért felelős biztosa sajtótájékoztatón elmondta, hogy
az első gyár Ruandában létesülne.
A bejelentés a BioNTech augusztusi közléséhez ad részleteket, mely szerint a cég Ruandában és Szenegálban építene tuberkulózis és malária elleni oltóanyagok gyártására alkalmas egységeket.
A cég gyárának építésével párhuzamosan a vakcinák csomagolására alkalmas létesítményeket is létrehozna Ruanda és a Dakari Pasteur Intézet. A vállalat emellett a dél-afrikai Biovac Intézettel is tárgyal jelenlegi gyártási megállapodásának kiszélesítéséről.
A Biovac a BioNTechhel és a Pfizerrel közös megállapodása értelmében évi 100 millió adag importoltóanyagot tölt ampullákba és csomagol. A malária elleni vakcina fejlesztésének tervét szintén júliusban jelentette be a német cég. Erre igencsak szükség is lenne, hiszen az egyetlen, pár hónapja az Egészségügyi Világszervezet jóváhagyását elnyerő oltás a maláriával szemben mindössze 30 százalékos hatékonyságú, négy dózist igényel, és az általa nyújtott védelem sem tartós.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.