Romániában a média immár biztosra veszi, hogy megbukik a keddi parlamenti voksoláson a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Florin Cîțu liberális miniszterelnök vezette koalíciós kormánya, és
a pártok együttműködési képtelensége miatt elhúzódó válságra számítanak.
A legnagyobb frakcióval rendelkező Szociáldemokrata Párt (PSD) bizalmatlansági indítványát várhatóan a kormányból kilépett Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) is megszavazza. A három, egymást is nyíltan bíráló, együttesen kényelmes többséggel rendelkező kormánybuktató párt azonban tagadja, hogy bármilyen együttműködés létezne közöttük, csak abban értenek egyet, hogy Cîțunak távoznia kell.
A PSD előre hozott választásokat akar, az AUR nemzeti egységkormányt, az USR pedig helyreállítaná a jobbközép kormánykoalíciót, de Cîțu nélkül, aki szerintük bebizonyította, hogy nem képes koalíciós együttműködésre. A PNL élére frissen megválasztott miniszterelnök hétfőn már nem zárta ki, hogy kormányát megbuktatják, de leszögezte:
ebben az esetben a PSD vezette új koalíciónak kell tisztáznia, milyen kormánya lesz a koronavírus-járvány negyedik hullámával küzdő országnak.
„Három felelőtlen párt káoszba akarja taszítani Romániát. Az egyik bizalmatlansági indítványt terjeszt be, de nem akar kormányozni, a másik egy olyan kormányt akar megbuktatni, amelybe utána vissza akar térni, a harmadik egy szélsőségeseket tömörítő párt, amelyről senki sem tudja, mit akar” – mondta hétfőn Cîțu a PNL vezetőségi ülése után. Megerősítette: kizárt, hogy ismét közösen kormányozzanak az USR-rel, ha eddigi koalíciós partnerük a PSD-vel és az AUR-ral szövetkezik és megszavazza a bizalmatlansági indítványt.
A román médiában vázolt forgatókönyvek egyike szerint a PNL jelöltjeként államfővé választott Klaus Iohannis ismét Florin Cîțut fogja miniszterelnöknek jelölni, ha nem is az első, de a második kormányalakítási kísérlet alkalmával mindenképpen. A román alkotmány szerint ugyanis az államfő két sikertelen kormányalakítási kísérlet után feloszlathatja a parlamentet, amit a kevesebb mint egy éve megválasztott törvényhozók csak úgy tudnak megelőzni, ha bizalmat szavaznak az államfő miniszterelnök-jelöltjének.
Más latolgatások szerint
a rendszerváltás óta először most tényleg fennáll a lehetősége, hogy egy bukaresti kormányválság előre hozott választásokhoz vezet,
ugyanis a PNL népszerűsége csaknem tíz százalékot csökkent, miközben a PSD-é jelentősen megnövekedett az utóbbi évben, és a kormánybuktatást sürgető erők mindegyikének a jelenleginél nagyobb parlamenti súlyt jósolnak a közvélemény-kutatások.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.