Nyilvántartásba vette az orosz egészségügyi minisztérium szerdán a Mir-19 elnevezésű, a SARS-CoV-2 koronavírus okozta fertőzés elleni gyógyszert, amelyet az orosz Szövetségi Orvosbiológiai Ügynökség (FMBA) fejlesztett ki.
A kombinált gyógyszerkészítmény a fertőzés megelőzésére és gyógyítására egyaránt szolgál, és az orron át vagy belégzés útján juttatható be a szervezetbe. A TASZSZ a minisztérium közleményére hivatkozva azt írta, hogy a gyógyszerrel elvégzett preklinikai vizsgálatok a koronavírus-terhelés egytizedére csökkenését mutatták. A gyógyszer biztonságosságát és hatékonyságát a klinikai vizsgálatok bizonyították: nincs káros hatása az emberi szervezetre, a célpont a vírus, ezért a betegeknél nem tapasztaltak mellékhatásokat.
A gyógyszert kórházban kezelt, enyhe vagy közepes lefolyású koronavírusos fertőzésben szenvedő betegeknél is vizsgálták. A készítmény a standard terápiához képest hatékonynak bizonyult.
Az új gyógyszerről publikáció jelent meg az Európai Allergia és Klinikai Immunológiai Akadémia (EAACI) Allergy című szakfolyóiratában.
Az április 11-én szabadalmaztatott gyógyszer klinikai tesztelése második szakaszának sikeres lezárásáról december 14-én számolt be Veronyika Szkvorcova, az FMBA vezetője, volt egészségügyi miniszter, aki a készítményt önmagán is kipróbálta.
Kijelentette, hogy a MIR-19 az emberre nézve ártalmatlan, nincs hatással az emberi genomra és immunitásra, ugyanakkor rendkívül hatékonyan kikapcsolja a vírus replikációját és megakadályozza a koronavírusos fertőzés legsúlyosabb formáit, ideértve a tüdőgyulladás, az akut légzési distressz szindróma megelőzését.
Az FMBA márciusban azt közölte, hogy a gyógyszer a SARS-CoV-2 S fehérjéjére és más fehérjekomponenseire hat, és nem az antitestek aktiválása révén, hanem sejtszinten fejleszt ki immunitást. A sejtimmunitás Szkvorcova szerint akár 13-17 évig is eltarthat.
Az orosz egészségügyi tárca sajtószolgálata által szerdán kiadott közlemény szerint a készítményt Szkvorcova megbízásából az FMBA Immunológiai Intézet Állami Kutatóközpontja fejlesztette ki.
Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet (FDA) szerdán sürgősséggel engedélyezte otthoni kezelésre a Pfizer amerikai gyógyszergyár Covid-19 elleni, szájon át bevehető gyógyszerét a 12 év feletti korosztály részére. Ez az első otthon alkalmazható koronavírus elleni kezelés, amely esetlegesen fontos eszköze lehet a gyorsan terjedő omikron variáns elleni harcnak.
A Pfizer klinikai kísérleteinek adatai szerint – amelyben 2200 ember vett részt –, a Paxlovid nevű vírusellenes szer 90 százalékban volt hatásos a kórházi ápolás, illetve a halálozás megelőzésében azoknál a pácienseknél, akiknél fennállt a betegség súlyos formáinak kockázata. A legfrissebb laboratóriumi adatok szerint a tabletta a SARS-CoV-2 nevű vírus omikron variánsa ellen is hatásos. A kísérletek során a kezelt betegek közül senki sem hunyt el. A kezelésben olyan oltatlan fertőzöttek vettek részt, akiknél fennállt a súlyos megbetegedés kockázata.
A Paxlovidból napi két tablettát kell bevenni öt napon át, közvetlenül a fertőzés diagnosztizálása után, illetve a tünetek megjelenését követő öt napon belül.
A Pfizer közölte, hogy azonnal kész a gyógyszer szállítására az Egyesült Államokban, és 2022-re a jelenlegi 80 millióról 120 millió kezeléshez elegendő szerre növeli a szállítást, egyebek mellett a Nagy-Britanniával és az Ausztráliával kötött szerződések alapján.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) sürgősséggel engedélyezte a Paxlovid használatát.
A Merck amerikai gyógyszergyár Covid-19 elleni tablettája, amelyet jelenleg vizsgál az amerikai gyógyszerfelügyelet, alacsonyabb hatásfokú, mint a Pfizeré. A molnupiravir a klinikai vizsgálatok adatai szerint mintegy 30 százalékkal csökkentette a kórházi kezelést és a haláleseteket a magas kockázatnak kitett paciensek esetében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.