Az üzemanyag hatósági árának megszüntetését követő tüntetések elsöpörték a kazah kormányt, Aszkar Mamin miniszterelnök lemondott, amit Kaszim-Zsomart Tokajev elnök elfogadott – közölte az államfő hivatala szerdán.
Mamin lemondása egyben a teljes kormány lemondását is jelenti, amely azonban ügyvivőként hivatalban marad az új kabinet megalakulásáig. Az ország legnagyobb városa, Almati főterén összegyűlt tüntetők ellen kedd este a hatóságok könnygázt vetettek be.
A közép-ázsiai ország eddig a politikai stabilitásáról volt híres, ezért a külföldi befektetők három évtized alatt több száz milliárd dollárt invesztáltak olaj- és fémiparába. A legutóbbi tüntetések megingatták ezt a képet Kazahsztánról.
Tokajev arra utasította a megbízott minisztereket és a tartományi kormányzókat, hogy állítsák vissza a cseppfolyósított gáz árának ellenőrzését, és terjesszék ki azt a benzinre, a gázolajra és más társadalmilag fontos fogyasztási cikkekre is.
Utasította továbbá az ügyvivő kormányt, hogy dolgozzon ki egy személyi csődtörvényt, és fontolja meg a közüzemi szolgáltatások árának befagyasztását, valamint a szegény családok lakbértámogatását.
Tokajev szerint a megmozdulások sújtotta városokban javul a helyzet a kijárási tilalommal járó szükségállapot kihirdetése miatt. A tüntetések vasárnap kezdődtek a kőolajtermelő nyugati Mangisztau tartományban. Ennek oka az volt, hogy egy nappal korábban feloldották a cseppfolyósított gáz – a népszerű autó-üzemanyag – árplafonját, ami után annak ára több mint a kétszeresére emelkedett.
Tokajev rendkívüli állapotot hirdetett ki Almatiban és Mangisztauban, és azt mondta, hogy belföldi és külföldi provokátorok állnak az erőszakos cselekmények mögött.
A belügyminisztérium azt közölte, hogy Almatin kívül a déli városokban, Simkentben és Tarazban is kormányépületeket támadtak meg éjszaka, az összecsapásokban 95 rendőr megsérült. Több mint 200 embert vettek őrizetbe.
Almati polgármestere, Bakitzsan Szagintajev a lakosokhoz intézett beszédében azt mondta, a városban a helyzetet ellenőrzés alatt tartják, és a biztonsági erők őrizetbe veszik a provokátorokat és a szélsőségeseket. A Kazahsztánban tomboló energiaválságot fokozta, hogy az olcsó energia reményében számos bitcoinbányász is az országba települt. A rendkívül pazarló kriptoeszköz energiaigénye az áram szűkösségét is fokozta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.