A világ legjobb teniszezője, Novak Djokovic (Novak Đoković) az elmúlt két és fél évben csupán kétszer nem jutott döntőig Grand Slam-tornán: a 2020-as US Openen leléptették, mert dühében, de nem szándékosan eltalálta a vonalbírót a labdával, az idei Australian Open előtt pedig kitoloncolták a kontinensről.
A 20-szoros Grand Slam-bajnok szerbet sokan oltásellenesnek tartják, pedig korábban több interjúban is kijelentette, nem a vakcinákkal van problémája, egyszerűen nem szeretné, hogy más mondja meg neki, mi kerüljön a szervezetébe. Ennek megfelelően ő nincs oltva, viszont – állítólag – kétszer is átesett a koronavíruson. Először 2020 nyarán, az általa szervezett Adria Touron, amit olyan felelőtlenül tartottak meg, hogy Umagban Covid-gócpont alakult ki a teniszverseny miatt. Másodszor pedig tavaly december közepén, amikor bevallottan pozitív koronavírusteszttel a birtokában adott interjút a francia L’Équipe-nek, majd maszk nélkül állt a fotós elé – utólag a közleménye alapján megbánta döntését.
Szóval, Djokovic nem oltásellenes, ám mégis arra hivatkozva vonták meg a vízumát, hogy felerősítheti a vakcinát elutasítók hangját, ami veszélybe sodorná Ausztrália példás járványkezelését. Valójában politikai vita és az ausztrál teniszszövetség hibájának áldozata lett a szerb klasszis, aki persze maga is minden hibát elkövetett azért, hogy végül ne léphessen pályára a Melbourne Parkban.
Hiába kapott ugyanis könnyelműen mentességet az oltással kapcsolatban a teniszszövetségtől arra hivatkozva, hogy nemrég átesett a betegségen – egyébként itt is van egy csavar a történetben, hiszen december 10-ig kellett beadnia a kérvényt, ő pedig 16-tól vált igazolt fertőzötté –, ez még értelemszerűen nem jelent belépési engedélyt az országba. Ahhoz egy jól kitöltött nyomtatványra is szükség lett volna, ám Djokovic – illetve, állítása szerint az egyik stábtagja – hibázott a vízum igénylésekor. Ez már bőven elegendő volt ahhoz, hogy az ausztrál repülőtéren feltartóztassák, amivel kezdetét vette a szűk két hétig tartó közjáték, amelyben mindenki veszített: az ausztrál politikusok, az Australian Open szervezői és közönsége, a televíziós társaságok, és legfőképp a kilencszeres melbourne-i bajnok Djokovic.
A szerb ügyvédei mindent megtettek az eljárás során, ausztrál sajtóhírek szerint néhány nap alatt összesen 400 oldalban indokolták meg, miért kellene visszakapnia Djokovicnak a vízumát.
Az első tárgyalást január 10-én meg is nyerte a teniszező, aki aznap edzhetett az Australian Open helyszínén, sőt, még a sorsoláskor is első kiemeltként kapott ellenfelet. Csakhogy Alex Hawke bevándorlásügyi miniszter négy nappal később, pénteken 18 órakor úgy döntött, a törvény adta lehetőséget kihasználva másodszor is törli Djokovic vízumát – sorozatban három Australian Open-győzelem után a szerb a „nulladik fordulóban” vereséget szenvedett az ausztrál Hawke-tól…
Bár Djokovic ügyvédei természetesen ekkor is fellebbeztek, a szövetségi bíróság elutasította a kérelmet, így a 34 éves klasszis repülőre ült és visszatért Európába, azaz nem védheti meg címét. Az ausztrál törvények alapján három évre kitilthatják Djokovicot a kontinensről, amit bizonyos indokokkal figyelmen kívül hagyhatnak a hatóságok, ám nagy kérdés, egy év múlva milyen járványügyi szabályok lesznek érvényben Ausztráliában – könnyen lehet, hogy a szerb meg sem próbál majd elrepülni Melbourne-ig.
Sőt, jelen állás szerint a párizsi Roland Garrosra sem teheti be a lábát, mert a francia teniszszövetség hétfőn közölte, csak oltott sportolók nevezhetnek.
Az év első Grand Slam-tornáján hétfőtől már a játéké volt a fő szerep Ausztráliában – bár szinte minden sajtótájékoztatón téma Djokovic ügye, amire a teniszezők többsége nem szívesen reagál –, a magyarok közül Fucsovics Márton és Udvardy Panna is első fordulóbeli vereséggel zárták az egyéni küzdelmeket, amiért fejenként 103 ezer ausztrál dollárt, azaz 23,2 millió forintot kaptak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.