BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ezek a legerősebb útlevelek 2022 első negyedévében

A londoni székhelyű Henley & Partners tanácsadócég útlevél indexe, a Henley Passport Index 2006 óta rangsorolja a világ országainak útleveleit aszerint, hány országba lehet vízum nélkül beutazni az adott állam útlevelével. A mutató a Nemzetközi Légiközlekedési Szövetség (IATA) adatain alapul, és negyedévente teszik közzé az eredményeket.

A Henley & Partners londoni tanácsadócég 2022-es jelentése szerint egyre nagyobb a szakadék a világ északi és déli félteke között az utazási szabadságot illetően – számolt be a CNN

A koronavírus-járvány miatt ideiglenes bevezetett korlátozásokat figyelmen kívül hagyva a listát ezúttal is Japán és Szingapúr vezetik:

 ezen országok útlevél-tulajdonosai 192 célállomásra utazhatnak vízummentesen. Mindez 166 úti céllal több, mint a ranglista legvégén szereplő afgán útlevél esetében, amellyel mindössze 26 országba lehet eljutni előzetes vízumkötelezettség nélkül.

Japán hölgy egy tokiói felhőkarcoló kilátójában 2020. március 25-én. Fotó: CHARLY TRIBALLEAU / AFP

 

Az európai útlevelek viszik a prímet

A top 10-es rangsor nem sokat változott az előző negyedéves adatokhoz képest: Dél-Korea Németországgal holtversenyben a második helyen áll (190 ponttal), Finnország, Olaszország, Luxemburg és Spanyolország pedig a harmadik helyen (189 ponttal).

A lista élén többségében az uniós országok foglalnak helyet: Franciaország, Hollandia és Svédország egy helyet javítva Ausztriával és Dániával együtt a negyedik helyen állnak (188-as pontszámmal). Írország és Portugália az ötödik helyet foglalja el (187 ponttal).

A 2014-ben még ranglistavezető Egyesült Államok és az Egyesült Királyság egy helyet javítva a 6. helyre lépett elő,   Ausztrália, Kanada, a Cseh Köztársaság, Görögország és Málta 7. helyen áll. 

Magyarország és Lengyelország a nyolcadik, Litvánia és Szlovákia a kilencedik, Észtország, Lettország és Szlovénia pedig a tizedik helyre lépett elő.

Fotó: Shutterstock

A friss jelentés szerint az omikron variáns tavaly év végi megjelenése rávilágított a gazdagabb és a szegényebb országok közötti növekvő szakadékra. Kiemelte az afrikai országokkal szemben bevezetett szigorú korlátozásokat, melyeket Antonio Guterres ENSZ-főtitkár "utazási apartheidhez" hasonlított.

A járványt figyelmen kívül hagyva az utazási szabadság mértéke az elmúlt évtizedekben jelentős mértékben megváltozott: 

míg 2006-ban átlagosan 57 országba lehetett eljutni előzetes vízumkérelem nélkül, mára ez szám – 107-re emelkedve – megduplázódott.

Ezen szabadságjogokat elsősorban azonban Európa, Észak-Amerika és a tehetősebb ázsiai országok élvezhetik - a fejlődő országok, például Angola, Kamerun és Laosz állampolgárai csupán mintegy 50 országba léphetnek be vízum nélkül.

A legerősebb útlevelek 2022-ben

1. Japán, Szingapúr (192 úticél)

2. Németország, Dél-Korea (190)

3. Finnország, Olaszország, Luxemburg, Spanyolország (189)

4. Ausztria, Dánia, Franciaország, Hollandia, Svédország (188)

5. Írország, Portugália (187)

6. Belgium, Új-Zéland, Norvégia, Svájc, Egyesült Királyság, Egyesült Államok (186)

7. Ausztrália, Kanada, Csehország, Görögország, Málta (185)

8. Lengyelország, Magyarország (183)

9. Litvánia, Szlovákia (182)

10. Észtország, Lettország, Szlovénia (181)

A leggyengébb útlevelek listája

Az alábbi országok útleveleivel mindössze 40 országba lehet vízummentesen beutazni:

104. Észak-Korea (39 úticél)

105. Nepál és a palesztin területek (37)

106. Szomália (34)

107. Jemen (33)

108. Pakisztán (31)

109. Szíria (29)

110. Irak (28)

111. Afganisztán (26)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.