BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kazah zavargások: figyelmeztetés nélkül lőhetnek a tüntetőkre a katonák

Kazahsztánban folytatódnak a kormányellenes tüntetések.

Figyelmeztetés nélkül nyithatnak tüzet a katonák Kazahsztánban a tüntetőkre – mondta a kazah elnök. Az országban folytatódnak a kormányellenes megmozdulások – írja a BBC.

Kasszim-Zsomart Tokajev azt mondta:

felhatalmazta a biztonsági erőket, hogy figyelmeztetés nélkül tüzeljenek a tüntetések leverése érdekében. Az elnök szerint „20 ezer bandita” támadta meg a fővárost, Almatit, akiket külföldön kiképzett „terroristáknak” titulált.

Fotó: HANDOUT / AFP

A belügyminisztérium adatai szerint eddig 26 tüntető és 18 rendvédelmi tiszt veszítette életét a zavargások során, továbbá több mint háromezer demonstrálót vettek őrizetbe.

A Reuters hozzáteszi, hogy Tokajev visszautasította az a felvetést, hogy tárgyalóasztalhoz üljön a tüntetőkkel. „Milyen tárgyalásokat kellene folytatnunk bűnözőkkel és gyilkossokkal” – tette fel a kérdést.

Helyi és külföldi fegyveres, kiképzett banditákkal kell megküzdenünk, pontosabban terroristákkal. Meg kell semmisítenünk őket, ami hamarosan meg is történik

– tette hozzá.

Tokajev köszönetet mondott Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, valamint Kínának, Üzbegisztánnak és Törökországnak is az általuk nyújtott segítségért.

Elmondta, hogy Oroszország és a szomszédos Kazahsztán kérésére küldtek békefenntartó erőket, amelyek ideiglenesen tartózkodnak az országban.

A Reuters azt írja: Moszkva gyors reagálása azt mutatja, hogy a Kreml kész erőt alkalmazni annak érdekében, hogy fenntartsa befolyását az egykori Szovjetunió területén. Az orosz vezetésű Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (KBSZSZ) közölte: a volt szovjet államokból származó békefenntartó erők száma körülbelül 2500 fő, és néhány napig vagy hétig maradnak Kazahsztánban.

Fotó: AFP

A TASZSZ orosz hírügynökség arról számolt be, hogy éjjel újrakezdődött a tűzharc Kazahsztán legnagyobb városában, Almatiban. Az összecsapásokra szemtanúk szerint a helyi Köztársaság tér közelében került sor.

Folyik a vér Kazahsztánban, bár visszavonták az áremelést

A Nazarbajev-korszaknak vége, de hogy mi kezdődik, azt még elfedik a lángok.

A tüntetési hullám január 2-án indult  Zsanaozenben és Aktauban, az ország délnyugati részén, majd később továbbterjedt az ország többi részére. A demonstrációk az üzemanyag hatósági árának kivezetése miatt robbantak ki és a kormány lemondásához vezettek, de az országot három évtizeden keresztül teljhatalmú úrként vezető Nurszultan Nazarbajevet is megfosztották a pozíciójától a nagy hatalmú Biztonsági Tanács élén.

Kazahsztán jelentős olajtermelő ország, valamint a világ vezető urántermelője. A tüntetések mindkét szegmensre hatással voltak. A Tengizben olajkitermelést folytató amerikai Chevron csütörtökön csökkentette a kitermelést. A lépés hatására az olaj világpiaci ára emelkedett, az urán ára pedig – ahogy azt a VG is megírta – meredeken megugrott az összecsapások kezdete óta.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.