BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orvosi bravúr mentette meg a covidos kismamák életét

Babik Barna, a SZTE SZAKK Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet vezetője hangsúlyozta, hogy csapatmunka nélkül lehetetlen lett volna az összetett eseteket sikeresen és szövődménymentesen meggyógyítani.

Gyógyultan távozott az SZTE SZAKK AITI Intenzív Osztályáról az a két kismama, akiket 2021 decembere és 2022. február elseje között a koronavírus-járvány okozta súlyos tünetek miatt ECMO gépek segítségével, műtüdőre kapcsolva láttak el a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ orvosai – írja a Szegedi Tudományegyetem honlapja.

Az egyik kismama 2021. december 7-én esett át a császármetszésen, Békéscsabán, majd a koronavírus-megbetegedés okozta súlyos tünetek miatt a gyulai COVID-Intenzív Osztályra került. December 8-án állapota instabillá vált, ezért december 9-én Prof. Dr. Babik Barna, az SZTE SZAKK Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet vezetője öt kollégájával és az Országos Mentőszolgálat munkatársainak segítségével Gyulán műtüdőre kapcsolták a fiatal édesanyát.

 A beteget ezt követően Szegedre szállították, ahol 25 napig részesítették műtüdő-kezelésben.

Az édesanyát 2022. január 18-án, jó állapotban, további ellátás céljából a békéscsabai Intenzív Osztályra vitték. A beteg 2022. február elsején boldogan értesítette telefonon Babik doktort, hogy immár otthonában tartózkodik férjével és három gyermekével, akik közül a legkisebbet végre először magához ölelhette.

Fotó: Shutterstock

Ezzel párhuzamosan egy másik kismama január 3-án, ugyancsak császármetszéssel hozta világra gyermekét a Bács-Kiskun Megyei Kórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztályán, ahonnan a helyi Covid-Intenzív Osztályra helyezték. Súlyos állapota miatt azonnal lélegeztetésre szorult. Az SZTE SZAKK Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet vezetője az OMSZ segítségével január 5-én műtüdőre helyezte a beteget, majd a szegedi klinikára szállították az édesanyát. 

A kismama 2022. február elsején, 28 napnyi intenzív kezelés és ápolás után szintén jó állapotban a Kecskeméti Kórházba távozott.

A nem mindennapi esetek kapcsán Prof. Dr. Babik Barna kiemelte, hogy a szakmai kihívás és siker mellett neki és munkatársai számára egyszerre volt felemelő és lelkileg megterhelő, hogy pácienseik kismamák voltak. A vezető hangsúlyozta, hogy csapatmunka nélkül lehetetlen lett volna az összetett eseteket sikeresen és szövődménymentesen meggyógyítani.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.