A novemberi glasgow-i klímakonferencián Narendra Modi indiai miniszterelnök jelentette be, hogy az ország 2070-ig felhagy az üvegházhatású gázok kibocsátásával. Elmondta, hogy India 500 gigawattra növelné jelenlegi nem fosszilis tüzelőanyaggal előállított villamosenergia-kapacitását, és szükségleteinek felét tiszta forrásokból származó energia fedezné. Modi azt is megígérte, hogy India egymilliárd tonnával csökkentené a szén-dioxid-kibocsátást, és 45 százalékkal gazdaságának szén-dioxid-intenzitását – írja az AP hírügynökség.
Négy hónappal azután, hogy India az ENSZ glasgow-i klímakonferenciáján bejelentette a zéró kibocsátással kapcsolatos célkitűzéseit, az ország még mindig nem nyújtotta be az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére vonatkozó terveit az ENSZ Éghajlatvédelmi Szervezetének. Ennek okaként az energiapolitika átalakításának nehézségeit jelölték meg. A célok kidolgozásáért felelős indiai környezetvédelmi és energiaügyi minisztérium egyelőre nem válaszolt a megkeresésekre.
A 2015-ös párizsi klímaegyezmény szerint 2020 végéig kellett volna benyújtani a klímaváltozással kapcsolatos célkitűzéseket, azonban sok ország elmulasztotta ezt a határidőt. Az öt legnagyobb kibocsátó közül csak India nem nyújtotta be terveit.
Nincs többé időnk arra, hogy megvárjuk, míg minden ország elkezdi csökkenteni a kibocsátását
– mondta Niklas Höhne, a New Climate Institute kutatója. Höhne hozzátette, hasznos lenne, ha India saját erőforrásaiból megvalósítható célokat határozna meg, és világos tervet fogalmazna meg arra vonatkozóan, hogy mit tudna elérni más országok pénzügyi segítségével együtt.
A késedelmek megerősítik, hogy India milyen kihívásokkal néz szembe a környezetvédelmi erőfeszítéseket illetően:
Indiának több mint 20 milliárd dollárnyi beruházásra lenne szüksége a tiszta energiával kapcsolatos célok eléréséhez, miközben ennek csak a fele áll a rendelkezésére.
Az ország szerepe ugyanakkor kulcsfontosságú a világ klímavédelmi céljainak megvalósítása szempontjából, mivel Kína és az Egyesült Államok után a világon a harmadik legnagyobb szennyezőanyag-kibocsátó, és az elkövetkező évtizedekben várhatóan a többi országnál is gyorsabban nő majd az energiaszükséglete. Még a legoptimistább forgatókönyv szerint is India jövőbeli energiaszükségletének egy részét szénből kell fedezni.
Részben ez volt az oka annak, hogy az ország az ENSZ éghajlatváltozási konferenciáján az utolsó pillanatban kérte, hogy a szénenergia „fokozatos megszüntetése” helyett „fokozatos csökkentése” legyen a cél. India szerint a fejlődő országoknak joguk van a fosszilis tüzelőanyagok felelős használatához, és a gazdag országok fenntarthatatlan életmódját és pazarló fogyasztási szokásait okolta a jelenlegi éghajlati katasztrófáért.
A dél-ázsiai ország ugyanazzal a problémával áll szemben, mint más nemzetek: ha nem sikerül drasztikusan csökkentenie a szennyezőanyag-kibocsátását, a világ nagy része lakhatatlanná válik az olyan éghajlati jelenségek, mint az egyre gyakoribb erdőtüzek, áradások és az elviselhetetlen hőség miatt – áll az ENSZ hétfőn megjelent jelentésében. A Meteorológiai Világszervezet szerint 2020-ban az ázsiai ország 87 milliárd dollárt veszített a természeti katasztrófák – például ciklonok, árvizek és aszályok – miatt.
Glasgow-ban Modi hangsúlyozta, hogy India céljai nem valósíthatók meg megfelelő klímafinanszírozás nélkül, és felszólította a gazdag országokat, hogy egymilliárd dollárral támogassák Indiát. A finanszírozás hiánya létfontosságú akadály – mondta Harjeet Singh, a Climate Action Network International tanácsadója.
Singh szerint némi reményt jelent India számára az az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország által bejelentett terv, amely szerint öt év alatt 8,5 milliárd dollárnyi hitelt és támogatást nyújtanak Dél-Afrikának, hogy segítsék az ország villamos energiájának 90 százalékát biztosító szén kivonását.
India ellenzéki parlamenti képviselői bírálták a kormányt, amiért nem konzultált a főbb miniszterekkel vagy az államok vezetőivel, mielőtt decemberben a parlamentben bejelentette volna India zéró kibocsátással kapcsolatos célkitűzéseit. Kanimozhi Karunanidhi parlamenti képviselő úgy nyilatkozott, hogy India csak a töredékével rendelkezik annak a napenergiának, amely a Glasgow-ban ígértek teljesítéséhez szükséges:
Kíváncsi vagyok, hogyan tudnánk ezeket a célokat megvalósítani? Amit egyelőre megtettünk, az semmi ahhoz képest, amit a világnak ígértünk
– mondta Karunanidhi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.