Egyre nagyobb veszélynek van kitéve a Földközi-tenger élővilága a rengeteg turistáról leázó, nagy mennyiségű napolaj miatt. A koronavírus-járvány ugyan némileg megakasztotta a turizmus növekedését, de egy friss tanulmány szerint ez sem volt elég: a Földközi-tengerben elterjedt neptunfű vízinövény sejtjeiben már most kimutatható a napolajokban található UV szűrő vegyszerek jelenléte.
A növényekben hatféle vegyszer nyomati mutatták ki. Bár egyelőre nem teljesen bizonyított, hogy ezek ártalmasak az élővilágra, a kutatók úgy vélik, nagyon is így van és egyre inkább aggódnak – írja a Guardian című lap.
Az UV szűrők jelenléte ugyanis befolyásolhatja a tengeri növények fotoszintetizációját, ha pedig ezek nem tudnak növekedni, esetleg teljesen kipusztulnak, azzal teljesen felborítják a tengeri ökoszisztémát.
A neptunfű szinte mindenhol elterjedt a Földközi-tengeren és nagyban felel az egészséges tengeri élővilág fenntartásáért.
Korábbi tanulmányokban egyébként már leírták, hogy a napolajokban található UV szűrők milyen hatással vannak a tengeri állatokra, a halak, delfinek és teknőcök esetében például fejlődési rendellenességet is okozhat a nagy mennyiségű vegyszer.
A korallzátonyokra szintén rendkívül káros a napolaj, éppen ezért számos strandon már tilos is ezek használata, például Hawaii, Florida és Palau bizonyos területein. A kutatók azt javasolják, hogy a Földközi-tengerrel határos országok is gondolkozzanak el hasonló tiltáson.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.