Hiába küszködik a világ energiaválsággal, miközben egyre sürgetőbb az energiaátmenet kérdése is, melyet elvileg Joe Biden kormánya is támogat, az amerikai kereskedelmi minisztérium egy vizsgálata szinte teljesen leállította a napenergiával foglalkozó szektort az Egyesült Államokban – derül ki a The New York Times írásából.
A vizsgálat középpontjában az a kérdés áll, hogy a kínai napelemgyártók megkerülik-e a vámokat
azzal, hogy 4 délkelet-ázsiai országon – Kambodzsa, Malajzia, Thaiföld és Vietnám – keresztül juttatják termékeiket az Egyesült Államokba. Noha egyelőre nem derült fény a vámszabályok kijátszására, a visszamenőleges hatályú vámok fenyegetése szinte teljes mértékben leállította az iparágat, és hetek alatt 318 projektet állítottak le vagy halasztottak el az szektor érdekvédelmi szervezete szerint.
A kereskedelmi minisztérium azt követően kezdte meg a vizsgálatot március 25-én, hogy egy kisebb kaliforniai napelemgyártó, az Auxin Solar kérte, hogy vizsgálják meg, vajon Kína kijátssza-e az államilag támogatott cégek amerikai piacot elárasztó dömpingjét megakadályozni hivatott szabályokat.
A kínai napelemekre még Barack Obama vetett ki vámot 2012-ben, remélve, hogy ez segít felpörgetni az amerikai gyártást és megelőzni azt, hogy Kína uralja a születőben levő piacot. 2018-ban Donald Trump újabb napenergiához kapcsolódó termékekre és alkatrészekre vetett ki vámot, amiket Biden februárban meghosszabbított.
Ennek ellenére
a napelemekhez kapcsolódó ellátási láncokat továbbra is Kína uralja,
ahol az állami támogatások segítségével létrehozott óriási gyárak ontják az olyan alapanyagokat mint a poliszilikon. A vámokat megkerülni szándékozó amerikai cégek ezért a beszerzéseik során a fentebb említett 4 délkelet-ázsiai országot részesítették előnyben, melyek az országban használt napelemek legnépszerűbb típusának 82 százalékát adják.
Azonban az Auxin szerint az ezekben az országokban összerakott termékek jelentős részben Kínában készültek. Mindeddig a kereskedelmi minisztérium álláspontja szerint ezen alkatrészek elegendő mértékű változáson mentek keresztül, hogy mentesüljenek a vámok alól. Ha a vizsgálat eredménye végül ezzel ellentétes következtetésre jut, úgy azokat a paneleket, amelyeket a vizsgálat kezdetét követően adtak el az országban, további magas költségek terhelhetik.
Mindezek hatására a napelemek szállítása le is állt.
A minisztérium élén álló Gina Raimondo szerint a kereskedelmi viták rendezéséről szóló szabályok miatt meg vannak kötve a kezei, a vizsgálatot le kell folytatni.
Az Egyesült Államok tavaly nagyjából 24 gigawattnyi kapacitású napelemet telepített, ám ennek csupán az ötödét gyártották az országban, a legtöbb import pedig a kérdéses 4 országból érkezett. A tiszta energia támogatói szerint
a vizsgálat hatására leálló szállítások elbocsátásokat eredményeznek, a kormány klímacéljait is veszélybe sodorják és az elektromos áram árát is felfelé tolják.
Az egyik legnagyobb megújuló energiával foglalkozó cég, a NextEra Energy szerint 2-3 gigawatt kapacitás – ami több mint 1 millió háztartás energiafelhasználására elég – nem készülhet el az idei évben a terveknek megfelelően. A cég részvényei három hét alatt 15 százalékot vesztettek értékükből. Az iparági cégeket tömörítő szervezet szerint 46 százalékkal csökkenhet a telepített napelemek száma. Szakértők szerint a szektort pont akkor lassítja le a vizsgálat, amikor annak pont, hogy fel kellene gyorsulnia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.