Százmillió dollárt fog áldozni a rabszolgasághoz fűződő történelmi kapcsolatainak jóvátételére a Harvard Egyetem – írta meg a The Wall Street Journal.
A keddi bejelentés egybeesik egy 134 oldalas, az egyetem rabszolgasághoz, szegregációhoz és diszkriminációhoz fűződő kapcsolatait részletesen bemutató tanulmány közzétételével. A jelentés szerint az Ivy League iskola oktatói és munkatársai az intézmény 1636-os alapítása és a rabszolgaság Massachusetts állambeli 1783-as betiltása közötti időszakban több mint 70 fekete embert taszítottak rabszolgasorba.
Az egyetem a 17., 18. és 19. században az adományozóin keresztül is profitált a rabszolgaságból. A jelentés szerint a jelenleg is a világ élvonalába tartozó felsőoktatási intézmény hírnevének megteremtéséhez hozzájárultak ezek az adományozók, akik közül néhánynak emléket is állítottak a kampuszon.
A tanulmány megállapítja, hogy a rabszolgaság „szerves része volt a Harvardnak”,
és hogy ez az örökség jóval a rabszolgaság illegálissá válása után is hatással volt az intézményre, hiszen a szegregáció és a diszkrimináció még az 1900-as években is része volt az egyetemi életnek.
Az igazság az, hogy a rabszolgaság jelentős szerepet játszott intézményünk történetében
– írta Lawrence S. Bacow, a Harvard elnöke kedden az egyetemi közösséghez intézett levelében.
A jelentés a kizsákmányoltak leszármazottainak és az őslakos közösségeknek a támogatását, illetve egy alapítvány létrehozását javasolja az egyetemnek, és azt is, hogy új kutatásokkal és a tanterv fejlesztésével mozdítsák elő az emlékezést a rabszolgasorban élt emberekre. A Harvard szóvivője szerint az összes ajánlást elfogadták, Bacow pedig elmondta, hogy a megvalósítást egy új bizottság fogja elkezdeni, és már el is különítettek százmillió dollárt erre a célra.
Az ajánlások a helyes irányba tett lépésnek tekinthetők, bár a jelentés nem foglalkozik a rabszolgák leszármazottait ért károkkal
– mondta Lezli Baskerville, az Országos Szövetség az Esélyegyenlőségért a Felsőoktatásban (National Association for Equal Opportunity in Higher Education, Nafeo) elnök-vezérigazgatója.
Baskerville szerint a megvalósított ajánlások modellé válhatnak majd más amerikai főiskolák és egyetemek számára is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.