Az "Ukrán nép szabadságának emlékművévé" nevezte át szombaton a kijevi városi tanács az eddig Népek barátsága néven ismert szovjet emlékművet. A 35 méter magas, fémből készült, hatalmas boltívformájú emlékmű átnevezését Vitalij Klicsko polgármester jelentette be a Telegramon. Az emlékművet egy kijevi belvárosi parkban alakították ki 1982-ben. Április végén már lebontották a hozzá tartozó - egy ukrán és egy orosz munkást ábrázoló - szobrot, amely a két nép egységét akarta szimbolizálni.
Videóra vették az orosz–ukrán barátságot szimbolizáló szobor lebontásátAz ukrán főváros központjában álló szobor eltávolítását a város polgármestere, Vitalij Klicsko rendelte el. |
Emberi jogi aktivisták 2018-ban egy repedést ábrázoló matricát ragasztottak a boltívre. Az akcióval az Oroszországban és a 2014-ben Ukrajnától elcsatolt Krím félszigeten törvénytelenül őrizetbe vett politikai foglyokra akarták felhívni a figyelmet. A városi tanács szombaton több mint negyven olyan emlékművet is megnevezett, amelyeket el kell távolítani Kijev utcáiról, illetve épületeket is kijelölt, amelyeket a jövőben a totalitarizmus korszakával kapcsolatos múzeummá kell átalakítani.
Vitalij Klicsko jelezte: olyan sok helyet és emlékművet kell átnevezni, hogy az új nevek megtalálása időigényes lesz, és történészek fognak részt venni a folyamatban. A polgármester arra intett, hogy ne hozzanak majd elhamarkodott döntéseket az új nevek kijelölésekor. Kijevben sokan szorgalmazzák, hogy nevezzenek át több olyan helyet a fővárosban, amelynek jelenlegi neve Oroszországhoz vagy a Moszkvával szövetséges Fehéroroszországhoz kötődik. A kijevi metró által indított internetes szavazáson az emberek támogatták, hogy a Minszk nevű megállót Varsóra, a fehéroroszországi Breszt városra utaló Beresztejszka megállót pedig Bucsára nevezzék át, sőt azt is megszavazták, hogy a Lev Tolsztoj orosz író nevét viselő állomást inkább Vaszil Sztusz ukrán költőről nevezzék el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.