BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Finnország és Svédország is hivatalosan benyújtotta csatlakozási kérelmét a NATO-hoz

Finnország és Svédország gyakorlatilag már nem semleges államok.

Finnország és Svédország benyújtotta hivatalos csatlakozási kérelmét a NATO-hoz

– jelentette be szerda reggel Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, aki történelmi lépésnek nevezte a csatlakozási szándék kinyilvánítását, és úgy vélte, hogy a két ország csatlakozási kérelmének elfogadása gyorsan megvalósulhat, ami – szavai szerint – növelni fogja a katonai szövetség biztonságát. 

Finnish Foreign Minister Pekka Haavisto signs a petition for NATO membership in Helsinki on May 17, 2022. - Finland and Sweden will submit their bids to join NATO together on May 17 at the military alliance's headquarters in Brussels, Swedish Prime Minister Magdalena Andersson said. (Photo by Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva / AFP) / Finland OUT
Fotó: Antti Aimo-Koivisto / AFP

Finnország és Svédország gyakorlatilag már nem semleges államok, a NATO partnereiként közös hadgyakorlaton is részt vettek, és hírszerzési információkat is cserélnek a szövetséggel. Ez a folyamat 1995-ben kezdődött, amikor csatlakoztak az Európai Unióhoz. Finnország még a NATO GDP-arányos 2 százalékos védelmi kiadásai célját is teljesíti, a svédek pedig törekednek ennek elérésére.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár elmondta, tárt karokkal fogadják a két északi országot, és gyors csatlakozási folyamatot ígért. Ez viszont akár több hónapos folyamat is lehet, mivel a csatlakozáshoz mind a 30 tag ratifikálására szükség van, ennek elérése pedig hosszú időt vehet igénybe. 

A Pentagon szóvivője, John Kirby már jelezte, hogy Törökország álláspontja ellenére a NATO kitart a két ország felvétele mellett. Az USA már el is kezdett tárgyalni a törökökkel, hogy tisztázzák a helyzetet. Felhívták rá a figyelmet, hogy az elmúlt években Törökország és Svédország együttműködése jó úton járt a közös hadgyakorlatok alkalmával.  

Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban közölte: a válaszlépésekről Moszkva az Oroszországot fenyegető döntések alapján fog dönteni. Hozzátette, azonban hogy 

a NATO Finnországgal és Svédországgal történő bővítése nem jelent közvetlen fenyegetést Oroszországra, mert Moszkvának „nincs problémája ezekkel az országokkal”.

Amit a svéd és finn NATO-csatlakozásról tudni kell

A két ország évtizedes semlegességét az Ukrajna ellen indított háború miatt adja most fel.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.