Az orosz erők fokozták az Ukrajna keleti és déli területei elleni támadásokat, most a kelet-ukrajnai Donyec-medence teljes ellenőrzését akarják átvenni, hogy szárazföldi összeköttetést hozzanak létre Oroszország és a 2014-ben elcsatolt Krím között – jelentette a CNBC.
Az orosz erők arra összpontosítanak, hogy blokkolják és megsemmisítsék az Azovsztal acélműben lévő ukrán egységeket
– mondta az ukrán hadsereg szóvivője.
Az ukrán erők a mariupoli Azovsztal acélgyár területén belül "nehéz, véres csatákat" vívnak az orosz csapatokkal
– mondta Denisz Prokopenko ukrán parancsnok, aki szerdán a Telegramon közzétett videoüzenetében dicsérte katonái emberfeletti erőfeszítéseit az orosz támadás visszaverésére, hozzátéve, hogy a helyzet rendkívül nehéz. Az orosz katonák a korábbi légi bombázások és rakétacsapások helyett most a szárazföldi offenzívát indítottak. "Az ellenség repülőgépeket is bevet, hogy átvegye az irányítást az üzem felett" – közölte Ukrajna csütörtök reggeli frissítésében.
Az orosz csapatok keveset tudtak előrenyomulni a donyeci térségben a hetek óta tartó utánpótlás és az átcsoportosítás ellenére – mondta John Kirby, a Pentagon szóvivője. Ennek ellenére az Egyesült Államok és szövetségesei igyekeznek további segítséget küldeni a Kelet- és Dél-Ukrajnában fokozódó orosz támadás közepette.
A mariupoli acélgyár földalatti alagutaiban és bunkereiben több száz civil – köztük idősek és gyerekek – rekedt. A civilek evakuálására tett több sikertelen kísérlet után az elmúlt napokban százakat evakuáltak az ukrán ellenőrzés alatt álló Zaporizzsja viszonylagos biztonságába.
Szerdán újabb 344 civilt evakuáltak Mariupolból, akik már úton vannak az ukrán ellenőrzés alatt álló Zaporizzsja városába.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ENSZ-hez fordult segítségért, hogy segítse az acélműben rekedt sérültek kimenekítését. Az ENSZ főtitkárával, Antonio Guterresszel szerda este folytatott telefonbeszélgetésben megköszönte az ENSZ-nek az acélműből végrehajtott sikeres e heti evakuálást – amelynek során több mint 100 embert mentettek ki az acélműből –, de felszólította az ENSZ-t, hogy "segítsen az összes sebesült elszállításában". A feltételezések szerint jelenleg is 200 civil tartózkodik még az üzemben.
Ivanna Klimpush-Tsintszadze ukrán uniós parlamenti képviselő úgy nyilatkozott a BBC-nek, hogy az Azovstal acélművek elleni orosz támadás "mindenképpen nagyon fájdalmas lenne". Egyes feltételezések szerint orosz katonák már az üzemben vannak, de nem tudni, hogy ezek a jelentések mennyire pontosak. Klimpush-Tsintszadze hozzátette, hogy Ukrajna " a csodát várja", hogy az erőműben rekedt civileket kimenthessék. Oroszország közölte, hogy ma tűzszünetet rendel el, hogy lehetővé tegye a civilek további evakuálását az Azovstal erőműből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.