BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétséges, hogy Moszkva belemegy az azovsztali védők fogolycseréjébe

A hét elején nagyjából 250 ukrán katona adta meg magát Mariupolban, az Azovsztal acélmű régóta tartó ostromát követően. A kikötőváros ezzel teljes egészében orosz kézre került, és véget ért az ukrajnai háború eddigi legpusztítóbb csatája.

A Mariupolban található Azovsztal acélmű bevételével Oroszország az egész várost elfoglalta a hónapok óta tartó ostrom után. Ez az inváziós erők eddigi legnagyobb sikere, hiszen Mariupol stratégiailag kifejezetten fontosnak számít. Annak ellenére, hogy mind a két fél arról számolt be, hogy az ukránok felhagytak a város védelmével, még mindig vannak olyan hírek, hogy egy csapat ukrán harcos továbbra is ott maradt az acélgyár alagútrendszerében.

MARIUPOL, UKRAINE - MAY 17: Surrendered servicemen of Ukraine's national battalion "Azov", which is an all-volunteer infantry military unit, are being transferred to Yelenovka in Mariupol, Ukraine on May 17, 2022. Leon Klein / Anadolu Agency (Photo by Leon Klein / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
Fotó: Leon Klein / Anadolu Agency via AFP

Az azovsztali védők hétfőn lengették meg a fehér zászlót, és a gyár körül felállított barikádokat is elkezdték lebontani.

Orosz jelentések szerint 256 katona tette le a fegyvert, közülük 51-en súlyos sebesüléseket szenvedtek a harcok alatt.

Szemtanúk a Reutersnek arról számoltak be, hogy a városból öt autóbusszal szállították a katonákat az orosz fennhatóság alatt lévő Novoazovszk városba, ahol Moszkva ígérete szerint a helyi kórházban ellátják a sebesült ukránokat.

MARIUPOL, UKRAINE - MAY 17: Surrendered servicemen of Ukraine's national battalion "Azov", which is an all-volunteer infantry military unit, are being transferred to Yelenovka in Mariupol, Ukraine on May 17, 2022. Leon Klein / Anadolu Agency (Photo by Leon Klein / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
Fotó: Leon Klein / Anadolu Agency via AFP

A többi harcost hét busszal szállították el a szintén orosz kézen lévő Olenivkába, ahol egy újonnan megnyitott börtönbe vitték őket

– erről is egy szemtanú számolt be a Reutersnek.

Az orosz védelmi minisztérium közzétett egy videót arról, ahogyan az ukrán katonák elhagyják az erőművet, többeket hordágyon hoztak ki a létesítményből. A felvételeken az is látszik, ahogy az oroszok átkutatják a foglyokat. A Reuters helyszínen készült videóján az is látszik, hogy

az Olenivkába tartó buszon nők is voltak.

This photo released on May 10, 2022 by the Azov regiment shows an injured Ukrainian serviceman inside the Azovstal iron and steel works factory in eastern Mariupol, Ukraine, amid the Russian invasion. (Photo by Dmytro 'Orest' Kozatskyi / various sources / AFP)
Fotó: Dmytro 'Orest' Kozatskyi / AFP

A Kreml közleményében tudatta, Putyin személyesen garantálja, hogy a foglyokkal a nemzetközi normákban meghatározottak szerint fognak bánni. Ukrán tisztviselők jelezték, hogy nyitottak a fogolycserére. Ezt Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes is megerősítette, elmondta, 

Kijev azon van, hogy megszervezzék a fogolycserét, amint a sebesültek állapota stabilizálódik.

Dmitrij Poljanszkij orosz ENSZ-nagykövet-helyettes szerint nincs semmilyen megállapodás a fogolycseréről. A TASZSZ hírügynökség arról számolt be, hogy az oroszok a fogságba esettek kihallgatását tervezik. A foglyok többsége az Azov ezredhez tartozik, akiket Oroszország neonáci fegyveres csoportnak tart. Több magas szintű orosz tisztviselő a fogolycsere ellen szólalt fel.

Leonyid Szluckij, aki az Ukrajnával folytatott tárgyalások egyik delegáltja, úgy fogalmazott, hogy az evakuált katonák ember alakú állatok, akiket ki kell végezni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.