A hidegháború vége óta a védelmi erők legnagyobb növelésére készül a NATO, hogy kezelni tudja az Oroszország jelentette biztonsági kihívásokat. Ennek érdekében a jelenlegi mintegy negyvenezerről 300 ezer fölé emeli a magas készültségi katonai erőinek létszámát. „Megerősítjük azt a képességünket is, hogy konfliktus esetén több, előre telepített katonai felszereléssel, légvédelemmel tudjunk reagálni" – hangsúlyozta az eheti madridi csúcstalálkozó előtt tartott brüsszeli sajtótájékoztatóján Jens Stoltenberg. A szervezet főtitkára hozzátette, hogy
az átalakítás keretében többek között megerősített parancsnokságra, korszerűsített védelmi tervekre is szükség lesz – valamint több beruházásra.
A NATO a szövetség keleti határán dandárszintre emeli a harci készültségi erőket, amelyet az ottani tagállamok, különösen a balti országok sürgettek, emlékeztetett ezzel kapcsolatban a Politico. Az új tervek szerint, amelyeket a NATO-vezetők Madridban hagynak jóvá, a szövetségesek több fegyvert helyeznek el keleten, és kijelölik a terület védelméért felelős erőket. Mindazonáltal ezeknek az erőknek a nagy része nem állomásozik majd állandó jelleggel a keleti szárnyon, ehelyett a kiképzés céljából a térségben fognak rotálni.
Az új modell „több előre elhelyezett felszerelést és katonai készleteket", valamint „több előre telepített képességet, például légvédelmet" és „megerősített parancsnokságot és irányítást" tartalmaz majd – mondta a szervezet főtitkára.
Az új védelmi tervek alapján előre kijelölik minden érintett szövetséges mellé a konkrét erőket, amelyek együtt fognak gyakorolni a hazai védelmi erőkkel, „megismerkednek a helyi tereppel, létesítményekkel és az új, előre elhelyezett készleteikkel, hogy bármilyen vészhelyzetben zökkenőmentesen és gyorsan tudjanak reagálni" – tette hozzá.
Németország már korábban bejelentette, hogy nagyobb erőket jelöl ki Litvánia védelmének megerősítésére, és más országok is tehetnek hasonló ígéreteket a következő napokban.
Végvárláncot épít a NATO a Baltikumban, korábban feladta volnaHatalmasat változik a NATO európai védelmi doktrínája. Nem volt közismert, hogy eddig az volt a terv, orosz támadás esetén ideiglenesen feladnák a balti államokat – erről ezután már szó sem lehet. |
Stoltenberg véleménye szerint a NATO-csúcs átalakító jellegű lesz: a szövetségesek várhatóan az új biztonsági helyzethez alkalmazkodó stratégiai koncepciót fogadnak el, amely Oroszországot tekinti a legközvetlenebb fenyegetésnek, és foglalkozik a Kína által jelentett biztonsági kihívásokkal is. A szövetségesek emellett megegyeznek egymilliárd euró költségvetésű innovációs alap létrehozásáról, amely a kettős felhasználású új technológiákba történő beruházást szolgálja. Szeretnének előrelépést elérni Finnország és Svédország tagsági kérelmével kapcsolatban is, mondta a főtitkár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.