Az Európai Unió határozottan elítéli a négy ellenzéki politikai indíttatású kivégzését Mianmarban, mert az egy újabb lépés a jogállamiság teljes felszámolása és az emberi jogok megsértése felé – jelentette ki az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn.
Josep Borrell közleményében hangsúlyozta: a kivégzések azt támasztják alá, hogy a mianmari katonai hatóságok nem tisztelik azoknak az életét és méltóságát, akiket meg kellene védeniük. Súlyosbítják a társadalom megosztottságát, fokozzák az erőszakot, és rontják a humanitárius helyzetet az országban – emelte ki.
Az Európai Unió ellenzi a halálbüntetést mint embertelen, kegyetlen és visszafordíthatatlan büntetést, mert sérti az élethez való elidegeníthetetlen jogot
– jelentette ki a katalán politikus.
Hozzátette, hogy az Európai Unió kiáll a mianmari nép és szabadságra irányuló törekvései mellett. Arra szólítja fel a katonai vezetést, hogy késedelem nélkül vessen véget minden erőszakos cselekménynek, feltétel nélkül bocsásson szabadon minden önkényesen fogva tartottat, és térjen vissza a demokrácia útjára – tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.
Vasárnap Mianmarban kivégeztek négy ellenzékit, köztük egy volt képviselőt és egy ismert demokráciapárti aktivistát. A mianmari katonai vezetés korábban több tucat aktivistát ítélt halálra, akik tiltakoztak a hadsereg tavalyi hatalomátvétele miatt.
Mianmarban a hadsereg tavaly február elsején, a parlament megalakulása előtt pár órával vette át a hatalmat, letartóztatta az országot de facto vezető Aung Szan Szú Kjít és az általa vezetett Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) kormánypárt számos politikusát. A hadsereg azzal indokolta a puccsot, hogy a kormány nem vette figyelembe a 2020. novemberi választással kapcsolatos panaszaikat. A választást toronymagasan az NLD nyerte meg.
Mianmarban legutóbb 1990-ben hajtottak végre halálbüntetést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.