A londoni Nemzeti Galériában ragasztották oda magukat ketten John Constable egy képéhez, miután az eredeti festményre erősítették az apokaliptikus jövőt ábrázoló saját nyomtatott képverziójukat, hogy felhívják a figyelmet a klímaváltozás okozta katasztrofális jövőre.
A Just Stop Oil (JSO) feliratú pólót viselő aktivisták átléptek a The Hay Wain (A szénásszekér) című festmény előtti kötélkordonon, és arra illesztették saját verziójukat, és a kezüket is a kerethez ragasztották, majd szóban is kifejezték tiltakozásukat.
Ezt követően a kiérkező rendőrök kiürítették a termet és őrizetbe vették a tüntetőket. A galéria restaurátorai szerint a keret kisebb mértékben megsérült, emellett a festményt fedő lakkréteg is kisebb kárt szenvedett, de
mindkét sérülés helyreállítható.
Arra is fény derült, hogy a tiltakozók a brightoni 22 éves, zenét tanuló Eben Lazarus és a 23 éves, pszichológiát hallgató Hannah Hunt volt. A Nemzeti Galéria legnépszerűbb festményei közé tartozó, 1821-ből származó Constable-kép a suffolki mezőkön áthaladó szekeret ábrázol. Az aktivisták egy olyan apokaliptikus jövőt mutató nyomtatványváltozatot rögzítettek rá, amely elmondásuk szerint az éghajlati összeomlást ábrázolja, és azt, hogy ez mit fog tenni ezzel a tájjal.
Lazarus – aki magát művészetszeretőként írja le – azzal indokolta tettét, hogy miközben a művészet fontos, és meg kell őrizni a jövendő generációk számára, ugyan mi haszna, ha nem lesz mit enni.
Ha nincs víz, mi haszna a művészetnek? Ha milliárdok szenvednek, mi haszna a művészetnek? Felragasztottuk A szénásszekér újragondolt változatát, amely a katasztrófába vezető utunkat mutatja be
– érvelt az aktivista.
Kedden már ismét látható volt a kép a Trafalgar téren álló múzeumban. A JSO aktivistacsoport a napokban más akciókat is végrehajtott. Egy skót galériában és a vasárnapi silverstone-i Forma–1 autóversenyen is demonstráltak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.