Az orosz Wagner biztonsági magánvállalkozás négy zsoldosának megöléséről számolt be hétfőn este egy dzsihadista szervezet Maliban,
amely az al-Kaida terrorhálózattal szövetséges. A közleményt hitelesnek ítélte meg a szélsőségesek internetes kommunikációját nyomon követő amerikai SITE hírszerzési csoport.
A GSIM közlése szerint szombaton csaptak le a zsoldosokra Mali középső részén. Több zsoldos elmenekült – tették hozzá.
Az esetet az AFP hírügynökségnek megerősítette két helyi választott tisztségviselő és egy kórház is. A mali hadsereg nem kommentálta a bejelentést.
Maliban katonatisztek egy csoportja 2020-ban puccsal magához ragadta a hatalmat, Bamako pedig ezt követően szorosabb együttműködést alakított ki Oroszországgal, valamint a Kremlhez köthető Wagner magáncéggel – állítják hírügynökségek.
A junta tagadja, hogy a magánvállalkozás zsoldosai az országban volnának,
csak annyit ismer el, hogy orosz „kiképzők” vannak ott egy Moszkvával kötött kétoldalú együttműködés keretében.
Moszkvai kapcsolatai miatt Bamako viszonya mind Párizzsal, mind pedig Berlinnel megromlott a terrorellenes együttműködésben:
Franciaország a héten az utolsó katonáját is kivonta Maliból, a német kormány pedig bejelentette, hogy felfüggeszti katonai misszióját az országban,
mert a junta nem biztosítja az együttműködés feltételeit. A német védelmi minisztérium közleménye szerint a kivonásra azért került sor, mivel Mali kormánya többször megtagadta a légtérhasználati jogot a békefenntartó küldetést teljesítő ENSZ-erőktől. Ez akadályozza az országban szolgálatot teljesítő német katonák rotációját. Németország szerint ez veszélyezteti a misszióban részt vevő németek biztonságát.
A Bundeswehr kezdettől, 2013-tól vesz részt a nyugat-afrikai ország stabilitásának erősítésére és a térségben tevékenykedő dzsihadista szervezetek befolyásának letörésére indított ENSZ-küldetésben.
Nyolc nap alatt több mint kétszáz terroristát öltek meg MalibanAntónio Guterres ENSZ-főtitkár az emberi jogok tiszteletben tartására szólította fel a mali hadsereget és külföldi támogatóit – feltehetően az orosz Wagner-csoport tagjait – a Biztonsági Tanácshoz benyújtott bizalmas jelentésében. |
Mali 2012 óta belbiztonsági válsággal küzd. Az először csak az ország északi részében terjeszkedő dzsihadista szervezetek kiterjesztették befolyásukat Mali középső és déli részére, valamint a szomszédos Burkina Fasóra és Nigerre is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.