Helikopteres támogatás mellett felügyelték a koszovói NATO-parancsnokság alatt álló békefenntartók, ahogy elbontják a frissen emelt akadályokat a tartomány és Szerbia között, miután ismét fellángoltak az indulatok a térségben – írja a Reuters.
A barikádokat azt követően távolították el, hogy a koszovói parlament elhalasztotta annak a határozatnak a végrehajtását, amely arra kötelezte volna az ország északi részén élő szerbeket, hogy szeptember 1-jéig regisztráljanak a Pristina által kiadott új rendszámokért.
A feszültség hatására kilenc helyen emeltek torlaszokat az utakra
– közölte Albin Kurti koszovói miniszterelnök, aki szerint nem fogják az erőszakot tolerálni, saját részükről sem.
Koszovó 14 éve kiáltotta ki függetlenségét, és bár több mint száz ország el is ismeri az ország önállóságát, Szerbia és Oroszország mindeddig meg tudta akadályozni a terület csatlakozását az ENSZ-hez.
Koszovó egyelőre időt nyert, a konfliktusra azonban nincs megoldás |
A koszovói rendőrség bejelentette, hogy a tüntetők által felállított blokádok miatt lezárta a jarinjei és brnjaki határátkelőt a járműforgalom elől. Július 31-én Észak-Koszovó szerb lakossága utakat zárt el szerbiai határátkelőhelyek közelében, tiltakozva a pristinai vezetés azon döntése ellen, amely szerint éjféltől bevezetik az igazolványokra és a rendszámtáblákra vonatkozó rendeleteket. |
Az ország északi részén élő, mintegy ötvenezer szerb sem ismeri el a terület önállóságát, ezért továbbra is szerb papírokat használ.
Az új, koszovói papírok kötelezővé tétele ellen tiltakozva Koszovó északi részén szerb etnikumú lakosok több fontos határátkelőhely közelében elzárták az utakat, fegyverek is elsültek, de senki sem sérült meg, míg Pristina egy hónappal elhalasztotta a szabályok életbeléptetését. Hogy ez mennyiben segíti a helyzetet, és mennyiben csak tovább görgeti a problémát, persze kérdéses. Erre utalt Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője is. Az elnöki szóvivő újságíróknak azt is mondta, hogy Oroszország észszerűtlennek tartja Koszovónak a szerbekkel szemben támasztott követeléseit, és a konfliktusban Belgrádot támogatja.
Teljes mértékben támogatjuk Szerbiát. Mi a koszovói szerbek mellé állunk, úgy gondoljuk, hogy ezek teljesen észszerűtlen követelések
– mondta Peszkov.
A két fél közötti feszültség továbbra is erős, a NATO KFOR-missziója és csaknem négyezer katonája most is az országban tartózkodik békefenntartóként. A szervezet közölte is, hogy kész beavatkozni az erőszak elszabadulásának megfékezésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.