A nagy nemzetközi válságkörnyezetben Magyarország, ahogy eddig is, ezután is sikeres tud lenni – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter. A világban hatalmas bajok vannak, Európában recessziós környezet alakul ki, de Magyarország mögött 12 év sikeres kormányzati stratégia és politika, valamint sikeres nemzeti érdekérvényesítés áll, melynek nyomán az ország mozgástere folyamatosan bővül – jelentette ki.
Szijjártó Péter szerint a kontinentális recessziós környezetben Magyarország lokális kivétel lehet.
Mint fogalmazott: a válságok és veszélyek korát éljük, és az a kérdés, hogy Magyarország meg tudja-e védeni magát nemcsak fizikai, hanem gazdasági szempontból, valamint az értékek terén is. Előadásában hat veszélyforrást említett: a fizikai biztonság veszélyét, a gazdasági veszélyt, az energiaellátási problémákat, az ellátási nehézségek migrációt erősítő veszélyét, a háborúra adott rossz kontinentális és globális válaszokat, valamint a politikai zsarolásokat.
Magyarország jól áll, mert régóta nevén nevezi a problémákat, őszintén, világosan és tisztán beszél a világgal szemben álló kihívásokról
– emelte ki előadásában Szijjártó Péter.
Szijjártó Péter szerint azért lesz sikeres Magyarország, mert a gazdasági válságkezelésben világbajnokok vagyunk; van és lesz is energia, amelyet az ország és a gazdaság normális működtetéséhez fel lehet használni; saját, nemzeti alapú és nem hatalmi központokból diktált külpolitika van; a kormány pedig politikai stabilitással rendelkezik, ebből fakadóan politikai bátorsága is van.
Előadásában arról is beszélt, hogy miközben 2021-ben a koronavírus-járvány miatt az egész világon visszaesés volt tapasztalható, a magyar gazdaság 7 százalék feletti gazdasági növekedéssel, 4,7 milliós foglalkoztatással, 119 milliárd eurós exporttal és 1886 milliárd forint értékű beruházásokkal a rendszerváltás óta a legsikeresebb évét zárta.
Az is bebizonyosodott, hogy az energiaellátáshoz kell energiaforrás és szállítási útvonal. Ha egy kontinens éves földgázfelhasználása 400 milliárd köbméter, amelyből 170 milliárd egy adott földrajzi helyről származik, azt nem lehet pár éven belül kiváltani – világított rá. Szijjártó Péter jelezte:
a paksi bővítés elkészül,
a napokban kapta meg az atomerőmű a létesítési engedélyét, és az európai szabályok is azt mondják ki, hogy a nukleáris energia nem esik szankciók alá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.