Hallgatásba burkolózik egyelőre a brit kormány azzal kapcsolatban, hogy II. Erzsébet királynő hétfői temetése mennyibe fog kerülni, csak annyit közöltek, hogy a kellő időben tudatják majd a részleteket – írja a The New York Times.
A felvonulások, virrasztások és egyéb rituálék azonban tetemes összegbe kerülnek majd, amit az állam fedez. Az amerikai lap szerint még az inflációval kiigazítva is többe fog kerülni II. Erzsébet temetése, mint a legutóbbi állami temetések, azaz Winston Churchill 1965-ös ünnepélyes búcsúztatása és Erzsébet anyakirálynő 2002-es szertartása.
Az utóbbi alkalmával egy a brit parlament alsóházából származó jelentés szerint a díszfekvés, azaz a koporsó és a holtest közszemlére tétele 825 ezer fontba (jelenlegi árfolyamon: 387 millió forint) került, míg a biztonságra 4,3 millió fontot, a forint mai kurzusán durván 2 milliárd forintot fizettek.
A csillagászati költségek éppen akkor merültek fel, amikor Nagy-Britanniában a fogyasztói árak négy évtizede a leggyorsabb ütemben emelkednek, az infláció meghaladja a 10 százalékot. Sokan aggódnak amiatt, hogyan fogják kifizetni a téli fűtést, mivel az átlagos háztartási energiaszámlák 80 százalékkal emelkednek a jövő hónapban.
A központi bank, a Bank of England előrejelzése szerint hosszú recesszió kezdődik még ebben az évben.
A britek „nagyon jól együtt tudnak élni ezzel az ellentmondással” – mondta Anand Menon, a londoni King’s College kül- és Európa-politikai professzora a The New York Timesnak.
Ez azért van, mert a temetés az temetés, és a királynőről van szó, és azért is, mert ez lehetőséget ad arra, hogy minden idők legnagyobb diplomáciai eseményét rendezzük meg
A közvélemény számára problémát jelent viszont a királyi család pénzügyei körüli átláthatóság hiánya, beleértve azt is, hogy
a család tagjai nem kötelesek örökösödési illetéket fizetni, míg a britek általában 40 százalékos illetéket fizetnek minden után, amit 325 ezer font feletti értékben örökölnek.
A brit államkincstár a királyi házat rendszeresen támogatja, az összeg utoljára körülbelül évi százmillió dollárnak felelt meg. A család ezt az összeget a hivatalos királyi feladatokra, például látogatásokra fordítja, ám még külön a biztonsági költségeket szintén a kormány fizet, és ennek summáját titokban tartják.
III. Károly király is érezheti ezeket az anomáliákat, hiszen már kijelentette, hogy karcsúsítani és egyben korszerűsíteni akarja a monarchiát. „Egyik célkitűzése sem valósítható meg a pénzügyi átláthatóság híján. Tisztázni kell, hogy a család hatalmas vagyona honnan származik, valamint azt is, hogy mi tisztességes és mi nem” – folytatta Menon professzor.
A királyi család vagyona a becslések szerint 28 milliárd dollárt ér (1 dollár = 405,8 forint).
Hétfőn, a temetés napján a királynőt a Királyi Haditengerészet ágyúhintóján viszik a Westminster Hallból a westminsteri apátságba. A koporsó ezután a Wellington-diadalívhez érkezik, ahonnan egy halottaskocsi szállítja a windsori kastély Szent György-kápolnájába.
A magyar államfő is részt vesz a királynő temetésénNovák Katalin köztársasági elnök és házastársa is meghívást kapott II. Erzsébet királynő temetésére, amelyet a westminsteri apátságban tartanak, szeptember 19-én. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.